Türkiye’deki yapı marketi sektörünü başlatan ve 23. yılını dolduran yüzde 100 yerli sermayeli ev güzelleştirme merkezi Tekzen 2019’a hız kesmeden giriyor. 2018’in sonlarına yaklaşırken Tekzen Pazarlama Müdürü Mehmet Cem Kızılkaya geride kalan yıla ilişkin değerlendirmede bulundu.

Tekzen’in 2018 yılında hedef rakamlarına ulaştığını belirten Tekzen Pazarlama Müdürü Mehmet Cem Kızılkaya yaptığı açıklamada “2018 yılını 1 miyar TL mertebesinde ciro ile kapatıyoruz. Yurtiçinde 59 ilde 138 mağazamız, yurtdışında da 4 mağazamız bulunuyor. Yaklaşık olarak 3 bine yakın kişiye istihdam sağlıyoruz. Ülke ekonomisi açısından son derece önemli bir konuma sahip Perakende sektöründe, yüzde 100 memleket sermayeli bir şirket olarak 2019 yılında da yurt genelinde yatırım yapmaya ara vermeden devam edeceğiz. Biz “Evin için ne istersen” mottomuzla evlerin ve hayatın güzelleşmesine hizmet eden bir perakende mağaza zinciriyiz. Öncelikli hedefimiz müşteri memnuniyeti. Müşteri memnuniyeti doğrultusunda ve ölçümlemelerimizle satış stratejilerimizi hem dijital tarafta hem de mağazacılık tarafında uygulamaya devam edeceğiz“ dedi.

2019 yılı “Omnichannel” ve “Kendin Yap” yılı olacak

Kızılkaya aynı zamanda; etkin dağıtım kanalı olabilmek perspektifi ile DIY mağazalardan ekspres mağazalara, ticari satıştan tekzen.com.tr’ye kadar tüm kanallarda geliştirme hedefleri olduğunu söyleyerek, teknolojik yatırımlarını artırdıklarını dile getirdi. Tüketicinin alışveriş dinamiklerinin hızlı bir değişim göstermesine dikkat çeken Tekzen Pazarlama Müdürü Mehmet Cem Kızılkaya sadece online’a yatırım yapmanın yeterli olmadığını fiziksel mağazacılıkla online mağazacılığın aynı profesyonel yaklaşımla yönetilmesi gerektiğini belirterek, “Sosyal medya hesaplarımızı, e-ticaret sitemizi, mobil uygulamalarımızı bir bütün haline getirecek Omni-Channel’a yatırımlarımızı 2019 yılında da devam ederek arttıracağız” dedi.

Online ve fiziksel satış kanalını aynı anda yönetebilen perakendeciler başarılı olacak

Tüketicinin alışveriş dinamiklerinin son yıllarda hızlı bir değişim göstermesiyle dijital dönüşüm perakende sektöründe hem kurumsal hem de marka yapılanması anlamında 2019’da da ön plana çıkacağını, mobil alışverişin her geçen gün arttığını söyleyen Mehmet Cem Kızılkaya, “Online mağazacılığın gelişmesi perakende sektörü için çoğu zaman bir tehdit olarak görülüyor ama bu doğru bir yaklaşım değil. Klasik mağazalar müşteriler için ilk tercih olmaya devam ederken, omnichannel uygulamalar yaygınlaşıyor, müşteri başına satış ortalaması artıyor. Teknolojik gelişmelerle müşterilerin alışveriş deneyimleri dijitalleşiyor. Yakın zamanda her iki kanalı da yönetmeyi başaran sektörde tutunabilecek.Yükselen Y ve olgunlaşan Z kuşağı ile birlikte sektöre yenilikçi bakış açısı getirmeye yönelik hamleler giderek artıyor. Yeniliğe ve hızlı dönüşüme öncülük eden, yeteneği doğru yöneten, verilerini doğru analiz eden, müşterisini anlayan, çalışanın rolünün farkında olan, tedarik zincirini doğru yöneten ve gelecekteki ihtiyaçları öngörerek teknolojik yatırımlar yapan şirketler büyümeyi sürdürecek.

Online kanalımız www.tekzen.com.tr’de 200 bin çeşit ürün en hızlı ve en güvenilir yoldan Türkiye’nin her noktasına ulaşıyor. Online satış kanalımızın online+offline toplam cirodaki payı %10. 2020 yılında %15’e çıkmasını hedefliyoruz” dedi.

Tekzen, yurtdışına açılan ilk ve tek yerli sermayeli mağazalar zinciri

Yurtdışı operasyonları hakkında da bilgi veren Mehmet Cem Kızılkaya; “Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli perakende zinciri olarak yurtdışı yatırımlarımızı 2019’da da değerlendireceğiz. 2018 yılının son çeyreğinde Katar’ın en büyük perakendecisi Al Meera Holding ile stratejik iş birliği anlaşması imzaladık. 2019 yılında da Katar işbirliğimiz sonucu ivmelendirdiğimiz yurtdışı faaliyetlerimize farklı ülkelerdeki pazarlarda da devam edeceğiz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here