Teknoloji durmadan ilerleyen bir alan. İnovasyonun ve gelişimin kaçınılmaz olduğu bir çağdayız. Bu yüzden bu haftaki anketimizde teknolojik gelişmelere ayak uydurabildiğinizi düşünüyor musunuz? diye sorduk.

Gelen cevaplarda %70’lik kesim buna Evet derken sadece %30 Hayır yanıtını verdi. Görünen o ki birçok kişi teknolojik gelişmelere adapte olmuş, bu da oldukça sevindirici.

Gelin hep birlikte, hayatımıza bir şekilde sızan teknolojik gelişmelere göz atalım.

Birçok alanda geliştirilen ve adeta sınırsız inovasyon yöntemi bulunan son dönemin yeni gelişmeleri;

  • Katlanabilir Akıllı Telefonlar
  • 5G Teknolojisi
  • Bulut Oyun Servisleri
  • Akıllı Ev Cihazları
  • Elektrikli Otomobiller
  • Deepfakes[1] Videoları

Adapte Süreci

Teknoloji ile bu denli iç içe olduk ama bu duruma ne kadar ayak uydurabildik?

Bir zamanlar tuşlu telefonların ekranının renkli olmasına bile şaşırırken, günümüzde ise akıl almaz teknolojilerden, renk değiştiren kıyafetlerden, 3D yazıcılardan ve bir düzine inovatif gelişmeden bahsediliyor.

Toplum ise bir şekilde bu yeniliklere adapte olup, bu yüksek teknolojileri olağan bir şekilde hayatlarında kullanmaya alışmış durumda diyebiliriz.

Teknolojinin Dünya Üzerindeki yankıları

Teknoloji sayesinde birçok hastalığa çözüm bulunurken ve günlük hayattaki ya da iş hayatındaki birçok alanda kolaylık sağlanırken; diğer tarafta ise bu denli sınırsız verinin kötüye kullanımdan olayı dolandırıcılık ve casusluk gibi kötü faktörler de etkisini artırıyor.

Bu gibi durumlara maruz kalmamak için emin olmadığımız bir web sitesine girmemeli ya da telefonumuza gelen asılsız mesaj ve aramalara geri dönüş yapmamalı ve yanıt vermemeliyiz.

Bunun yanında, teknolojik gelişmelerden dolayı hayatımızın her noktasında maruz kaldığımız frekanslar ve sinyaller de bizleri olumsuz etkiliyor. Fakat endişelenmeyin! Bunlardan korunmanın birçok yolu mevcut.

Olumlu yönlerine bakıldığında ise yaratıcılığı geliştirdiği, bilgilere kolay ulaşım sağladığı, güvenlik amaçlı kullanıldığı, sağlığı iliştirmenin en temel yollarından biri olduğu ve günlük hayatımızdaki birçok zorluğu kolaylaştırdığı da yadsınamaz bir geçek.

Unutmayın! Gerektiği dozda ve uygun koşullarda kullanıldığında teknolojinin sizlere açamayacağı kapı yoktur.

Peki, sizler bu gelişmeler hakkında neler düşünüyorsunuz? İnovatif bir geleceğin bizi beklediği bu devirde olumlu ya da olumsuz etkiler neler olabilir?

[1] Bir videodaki kişinin yerine seçtiği başka bir yüzün yerleştirilerek, gerçeğinden ayırt edilemeyen mimikler ile video hazırlanması.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here