Çok gezen mi, çok okuyan mı bilir diye boşuna söylememişler… Her seyahat, her tatil başlı başına bir öğrenme deneyimi. Gezip gördükçe, farklı kültürler ve farklı insanlarla tanıştıkça hayata bakışımız değişiyor, algılarımız açılıyor. Kimileri için seyahatin bir tutku olması, sadece yeni yerler görüp keşfetme arzusundan değil, yolculuğun beraberinde getirdiği benzersiz deneyimlerden kaynaklanıyor. Son dönemin global turizm trendlerine baktığımızda da insanların artık sevdikleri bir hobi, merak ettikleri bir aktivite ya da katılmak istedikleri etkinlikler için seyahat etmeyi tercih ettiklerini görüyoruz. Türkiye’nin önde gelen turizm portalı Tatilsepeti.com, deneyim turizmi olarak adlandırılan bu seyahatlerin en keyifli 5’ini seyahat tutkunları için sıraladı. 

Buenos Aires’te tango geceleri

Dünyanın en tutkulu, en romantik danslarından biri olan tangoyu öğrenmek ya da çoktan öğrendiyseniz bu dansı doğum yeri olan Buenos Aires’te yeniden keşfetmek, en keyifli seyahat deneyimlerinin başında geliyor. Bu yolculuk, sadece yeni bir dansı öğrenmek için değil, milonga olarak adlandırılan tango gecelerinde hem Arjantinliler hem de dünyanın dört bir yanından gelen dans severlerle sosyalleşmek için de eşsiz bir deneyim. Buenos Aires’te her gece, La Catedral, La Virtua, Maldita, El Beso gibi tango salonlarında düzenlenen milongalara katılabilir, Academia de Tango Mora Godoy gibi stüdyolarda gerçekleştirilen, her seviyeden tango atölyesinde ders alabilirsiniz. 

Hawaii semalarında uçurtma sörfü

Bembeyaz kumlu plajları, yemyeşil adaları, masmavi, dev dalgalarıyla Hawaii, dünyanın dört bir yanından gelen sörfçülerin mabedi… Klasik sörfçüler en büyük dalgaları yakalamak için birbirleriyle yarışırken diğer bir sörfçü grubu ise yılın en rüzgarlı günlerini kolluyor. Kitesurf yani uçurtma sörfüne gönül veren meraklılar, özellikle Haziran-Ağustos ayları arasında Hawaii’ye giderek adrenalin dolu bu keyifli sporla hem tatil yapıp hem eğleniyorlar. Maui ve Oahu, uçurtma sörfü meraklılarının en çok tercih ettiği Hawaii adalarının başında geliyor. Bu sörfün en keyifli tarafı ise dev dalgaların içinde ilerlerken birden gökyüzüne havalanıp altınızdaki eşsiz güzelliği tepeden izleyebilmek… 

Mallorca’da velespit vakti

Bisiklet sporuna gönül verenlerin en sevdiği destinasyonların başında, İspanya’nın Akdeniz kıyılarında uzanan Balear Adaları’nın en büyüğü Mallorca geliyor. Mallorca, yılın tamamına yayılan ılıman iklimi, bisikletçilerin antrenman yapmasına elverişli coğrafi yapısı ve adada yaşayan otomobil sürücülerinin bilinçli olmaları nedeniyle özellikle tercih ediliyor. Hem profesyonel hem de amatör bisikletçilerin ağırlıklı olarak bahar aylarında akın ettiği Mallorca’da, hem birçok bisiklet takımı hem de amatör bisiklet kulüpleri yer alıyor. Bu sporu öğrenmek ya da bu alanda daha da gelişmek isteyenler için eşsiz bir rota.   

Zen bahçesinde meditatif okçuluk

Uzakdoğu sporları ya da meditasyon ve yoga gibi ruhani pratiklere yatkınsanız, kadim okçuluk sanatı Kyudo’yu öğrenmek için Japonya’ya gitmeye ne dersiniz? Samuraylar zamanından gelen, derin sessizlikte ve zihni meditasyona sokan sekiz farklı etapta icra edilen Kyudo, bu özellikleriyle klasik okçuluktan ayrılıyor. Japonya’nın hemen her büyük kentinde bulabileceğiniz dersler, genellikle Nisan ve Eylül ayları arasında düzenleniyor. Uluslararası Kyudo Federasyonu IKYF’nin seminerlerini takip ederek atölyeleri takip edebilirsiniz. Bu meditatif pratiği yalnızca izlemek isterseniz, eşsiz Zen bahçelerinde düzenlenen Kyudo ritüellerini kaçırmayın.  

Vietnam sofralarında lezzet keyfi

Deneyim yolculuklarından bahsederken, gurme seyahatlerden söz etmeden olmaz. Dünyanın en zengin mutfaklarından birine sahip olan Vietnam, aşçılığını geliştirmek ya da yepyeni tatlar keşfetmek isteyen lezzet tutkunları için eğlenceli bir rota sunuyor. Hanoi’den Ho Chi Minh City’ye uzanan geniş bir coğrafyaya yayılan lezzet turları kapsamında, yerel aşçılarla atölyelere katılmak, Halong Körfezi’nde, yıldızlar altında yemek yemek, Vietnamlı ailelerin evlerinde yerel sofralara konuk olmak gibi pek çok seçenek bulunuyor. Yol boyunca atıştıracağınız sokak lezzetleri ve gezinize eşlik edecek Budist tapınakları da cabası. Vietnam’ın farklı tatlarının peşinde olanlar, bu özel deneyimlere katılmak için özellikle Temmuz ayı civarını tercih ediyorlar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here