Dünyayı tehdit eden Coronavirüs (COVİD-19) vaka sayısının Türkiye’de artışa geçmesi, 13 Mart Cuma günü itibariyle ilk-orta dereceli okullar ve üniversitelerin de tatil edilmesiyle birlikte iş dünyası da aldığı önlemleri artırdı. Birçok ulusal ve global şirket çalışanlarını coronavirüse karşı uyarırken, çalışma düzeninde değişikliklere gidildi. 

İşte şirketlerin coronavirüse karşı aldığı önlem paketleri: 

Çalışanlara pastil ve maske dağıtıldı 

Dünyanın lider fitoterapi firması AlchemLife’ın Avrupa Genel Başkanı Recai Özbir, çalışma arkadaşlarına gönderdiği mektupla coronavirüse karşı alınacak önlemleri hatırlatarak, koruyucu olarak ekibe dağıtılan pastil, dezenfektan ve maskeleri kullanmalarını istedi.  

Alchemlife’ın çalışanlara yönelik duyurusunda şu ifadelere yer verildi:

“Küresel bir tehdit haline gelen ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından “kontrol edilebilir bir pandemi” olarak tanımlanan Coronavirüs (COVİD-19) infeksiyonu vakaları hepimizin bildiği gibi Türkiye’de de görülmeye başladı. Henüz aşılama ile korunma sağlanamadığı için hastalığa karşı alınacak kişisel tedbirler ile salgından korunmak mümkün.

Bu nedenle Coronavirüs’ten (COVİD-19) korunmanız için yapılması gerekenleri hatırlatmak isterim. 

 • Ellerinizi düzenli ve özenli bir şekilde yıkayın. Ellerinizi en az 20 saniye süreyle bileklerinize kadar sabunlamayı ihmal etmeyin. Su ve lavaboya ulaşamama durumunda sizlere dağıttığımız el dezenfektanlarını kullanın.
 • Tokalaşma ve kucaklaşmalardan kaçının. Virüse yakalanmış ya da koronavirüs şüphesi taşıyan kişilerle aranıza mesafe koyun. Uzmanlar bu mesafenin en az bir ila iki metre olması gerektiğini söylüyor.
 • Kendinizin ve varsa çocuklarınızın, yaşlı risk grubundaki 60+ yaş üstü aile büyükleri ile temasını sınırlandırın. 
 • Kendinizi koruyacak bazı basit önlemleri refleks haline getirin. Örneğin asansör düğmesine ya da elektrik düğmelerine parmağınızın ucu yerine dirseğinizle basın.
 • Ellerinizi yüzünüze sürmeyin, başkalarının yüzünü ellemeyin. Özellikle de parmaklarınızın göz, ağız ve burnunuzla temas etmesinden kaçının.
 • Gerekirse eldiven kullanın. Eldivenlerinizi sık sık yıkamayı ya da değiştirmeyi ihmal etmeyin.
 • Elinize değil kol dirseğinizin iç kıvrımına doğru hapşırın.
 • Kullanılmış kağıt mendilleri derhal çöpe atın. Çöpün kapaklı olması korumayı artıracaktır.
 • Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk yaşıyorsanız erkenden doktora başvurun. Seyahat geçmişinizi ve size hastalık bulaştırma ihtimali olduğunu düşündüğünüz kişiler ile temasınızı doktorunuzla paylaşın.
 • Çiğ veya az pişmiş hayvansal ürünlerin tüketiminden kaçının.
 • Acil bir durumda birkaç haftayı evde geçirmenize yetecek stoklamaları yapın.

Bu tedbirlerin yanı sıra şirkette toplu eğitimlere de ara verildi 

Firmalarda ayrıca yurtdışı seyahatlerini erteleyemeyenler için işyerine bildirim zorunluluğu getirildi. Şirketler, yurt dışı seyahat dönüşünde de Sağlık Bakanlığı’nın tanımlandığı şekilde 14 günlük gözlem raporu alınması şartını uygulamaya alıyorlar. 

Birçok firmada toplu organizasyonların ertelenmesi, el sıkışma/sarılma vb. temaslardan kaçınılması ve bunun gelen ziyaretçilere de uygulanması, herhangi bir hastalık belirtisi / şüphesi durumunda rapor alarak işe gelinmemesi ve tahlil sonuçlarının da işyeri hekimi ile paylaşılması da alınan diğer önlemler arasında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here