Forbes tarafından yapılan ve hangi şirketlerin C seviye yöneticiler yetiştirdiğini araştıran çalışmanın sonuçlarına göre, pazarlama organizasyonunda kariyer geliştirme ve CEO yetiştirme alanında açık arayla bir numaraya yerleşen şirket, tüm dünyada, 10 kategoride 65 farklı markasıyla var olan P&G oldu. Sonuçlara göre, başta ABD olmak üzere global ölçekte çeşitli sektör ve şirketlerde pazarlama kökenli olup halen CEO görevini yürüten yöneticilerin yüzde 20’si P&G kökenli.

Hangi şirketlerin ve hangi sektörlerin pazarlama profesyonellerini CEO’ya dönüştürmede daha başarılı olduğu sorusu üzerinde durulan araştırmada, bazı şirketlerin pazarlama birimlerinde çalışmanın adeta akademik bir eğitim gibi CEO pozisyonuna ulaşmada yüksek katkı verdiği ortaya konuyor. Bu alanda lider olan P&G’nin ise gerek işe almada, gerekse elemanlarını tabi tuttukları eğitim süreçlerinde üstün özelliklere sahip oldukları ifade edildi.

Kimler P&G kökenli?

Araştırma,bulguyu destekleyen isimlere de yer veriyor. Buna göre, ABD’nin en geniş mağaza ağına sahip alışveriş merkezleri şirketi olan Kohl’s’un şu anki CEO’su Michelle Gass, Western Union’un eski Başkanı, şu an J.G.Wentworth CEO’su ve PayClip Inc’in Yönetim Kurulu üyesi olan Stewart Stockdale, Ralph Lauren’in CEO’su Patrice Louvet şu anda; ve şu an emekliye ayrılmış olsa da Unilever’in araştırma sırasında CEO’su olarak görev yapan Paul Polman, P&G de çalışmış isimler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here