E-posta pazarlaması nihai tüketicinin %77’sinin markalardan izinleri dahilinde haber aldıkları bir online pazarlama kanalı olmuştur. Markalar tüketicilerin davranışsal hareketleri ve alışveriş alışkanlıklarına göre içerik yaratarak tüketicilerle doğru ve sıcak temasta bulunabilme imkanı bulabilmektedir. Sosyal medyanın da artık e-postalarda yer aldığını gözlemlemekteyiz ama şunun altını çizmekte fayda var, günümüzde e-posta içeriğine birkaç tane sosyal medya butonu yerleştirmek yeterli olmayacağından içerikler hedef kitlenizi cezbedecek etkili ve eş zamanlı bilgilerle dolu olmalıdır. 

Markalar sosyal medya içeriklerini Youtube videoları, Facebook güncellemeleri, tweetleri, Instagram fotoğraflarını, blog paylaşımlarını e-posta aboneleriyle daha iyi ilişkiler kurmak için kullanıyor olmalıdır. Yorumlar, beğeniler, tavsiyeler ve takipçilerinizin markanızla ilgili söylediği her şey sizin kendiniz adına söylediklerinizden yani kendi reklamınızı yapmanızdan daha güvenilir ve önemlidir. Dünya çapında tüketicilerin %92′si arkadaşlarının ve ailelerinin tavsiyelerine tüm diğer reklam türlerinden daha çok güvenirler. Başka bir deyişte müşteri kazanmak ve dikkat çekmek söz konusu olduğunda daha fazla insana ulaşmanın en iyi yolu markanız takipçilerinin bunu sizin için yapmasıdır.

E-posta içeriğinizi sosyal yapmak için neler yapabilirsiniz?

  • E-bülten içeriğinizi oluşturmak için zaman harcadığınız tweetleri ve Facebook gönderilerini birleştirebilirsiniz. Sosyal içerikleri e-postanıza taşıyarak ilgi çekici bir içerik gündemi yaratabilirsiniz. Facebook, Instagram ve Twitter gönderilerinizi ve yorumlarınızı içerikte tüketicilere ulaştırabilirsiniz. 
  • Takipçilerinizi konuşmayla, paylaşmaya, tavsiye etmeye ve geri bildirim vermeye davet edebilir ve bunu onlar için kolaylaştırabilirsiniz. Bir müşteri sosyal medyada sizin markanızla ilgili güzel bir yorum yaptığında ya da sizin ürünlerinizi veya hizmetinizi tavsiye ettiğinde, arkadaşlarının ya da ailesinin de mutlaka dikkatini çekecektir. Arama, etiket, yorumları ve “beğenilen” içeriği e-postanıza dahil edebilirsiniz. 
  • İnternet’teki konuşmalar gerçek zamanda gerçekleştiğinden içeriğiniz güncel ve özgün olmalıdır. Diğer türlü bir olayın gerçekleştiği günler ya da haftalar sonra onunla ilgili bilgi göndermek sıkıcı ya da geçmiş gün haberi gibi olacaktır.
  • Markalar sosyal hayranlarına ve takipçilerine göre çok daha fazla e-posta abonelerine sahiplerdir. Sosyallik bağlılık sağlarken, e-posta içeriği dönüşüm sağlar. Her kanalın diğerini sağlamlaştırdığı, kanallar arası strateji kurabilirsiniz. Sosyal içeriği e-posta stratejinizde sosyal konuşmalara katılımda kullanabilirsiniz.
  • Genellikle e-postalardan zaman zaman bunu alan kişilerin sıkıldıklarını duyarız. Bu zayıf içerik ve e-postaların gönderilme sıklığı hakkında olabilir. Sosyal e-postalarınız sayesinde, aboneleriniz içeriğinizin sağladığı değerlere güvenmeyi öğreneceklerdir.
  • Sosyal medya ve e-posta pazarlaması işbirliği içinde kullanıldığında daha verimli olur. Sosyal dünya marka pazarlamacılarına e-posta pazarlama stratejilerini evrimleştirip yeni bir değer ve bağlılık seviyesine ulaştırmaları için harika fırsatlar sunar. E-posta ve sosyal medyayla birlikte çalışılması, marka bilinci oluşturmada ve müşteri sadakati sağlama, yeni abone kazanmak ve yeni satışlar elde etme konularında yardımcı olabilir.
  • E-posta pazarlaması en iyi müşteri ilişki kanallarından biridir. Bu ilişkileri kurmanın en iyi yolu yararlı sosyal içeriğin alakalı bir şekilde, doğru zamanlamayla tüketicilerinizle paylaşılmasıdır.

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here