1987 yapımı olan Muhsin Bey filmini, Yavuz Turgul yazıp yönetmiştir. İlk kez 1987 yılının Mayıs ayından gösterime girilmiştir. Uğur Yücel ve Şener Şen, sinema duayenlerine göre bu filmde sergiledikleri performans ile oyunculuklarının zirvesine ulaşmışlardır. Birçok otorite ve sinemasevere göre bu film, Türk sinemasının çekilmiş en başarılı filmleri arasındadır. Filmin restore edip, yüksek çözünürlüklü bir kopyasını yapmak için, Mimar Sinan Üniversitesi çalışmalarda bulunmuş, filmin hem görüntü hem de sesi yenilenmiştir. Ancak, orijinal halinden 20 dakika daha kısa olan bu kopya beklenen ilgi ve rağbeti görmemiştir.

Filmin Konusu

Film; prensiplerine bağlı bir şekilde yaşayan eskiden müzik yapımcılığı yapan Muhsin Bey ve ünlü olmak için çabalayan saf delikanlı Ali Nazik’in bu süreçte yaşadığı maceralardan başlayıp, bu çabanın Muhsin Bey’in hayat ve onur mücadelesine dönüşmesine yol açan olayları konu almaktadır.

Muhsin Bey Filminin Ekibi 

Bu muhteşem filmin oyuncu kadrosu da usta isimlerden oluşmaktadır. Muhsin Kanadıkırık (Muhsin bey) karakterini muhteşem oyunculuğuyla Şener Şen, Ali Nazik karakterini Uğur Yücel, Sevda karakterini Şermin Hürmeriç ve Osman karakterini Osman Cavcı üstlenmiştir.

Bu filmin kamera arkası kahramanları (teknik ekip) ise, yönetmen koltuğunda Yavuz Turgul, yapımcı, Abdurrahman Keskiner, özgün müzik Atilla Özdemiroğlu, senaryo yazarı Yavuz Turgul, görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı ve müzik koordinatörü Oğuz Abadan’dır.

Ödüller

Mushin bey, 1988 yılında Sebastian Film Festivali’nde ‘Sebastian Ödülü’, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘En İyi Film’, ‘En İyi Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Senaryo’ ve ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödüllerine layık görülmüştür. Film son olarak İstanbul Film Festivali’nde ‘Özel Jüri Ödülü’nün sahibi olmuştur.

Muhsin Bey Filmiyle Alakalı Videolar

Kaynak 1: Wikipedia

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here