160’ı aşkın ülkede faaliyet gösteren dünya atıştırmalık lideri Mondelēz International, en önemli pazarlarından biri olan Türkiye’deki Genel Merkezi’ni daha verimli, esnek ve modern bir çalışma ortamı sağlamak amacıyla Ataşehir’e taşıdı. Jeyan Ülkü Mimarlık tarafından tasarlanan yeni ofiste Mondelēz International’ın kültürünü doğru şekilde yansıtılması amaçlandı.

Nidakule Kuzey Ataşehir’de konumlanan Mondelēz International Türkiye ofisi yaklaşık 1250 metrekare alanda, lobi, kafeterya, 7 adet özel çalışma alanı ve 8 adet toplantı salonundan oluşuyor.

Marketlerdeki kasa önü konsepti Genel Müdürlük’e de taşındı

Mondelēz International Türkiye’nin yeni ofisi için yeşil, iyi ışık alan ve eğlenceli bir ortam yaratılırken, ‘eşitlik’ konsepti ön planda tutuldu. Genel Müdür dahil tüm çalışanların açık ofiste konumlandırıldığı iç alanda geleneksel ofis hiyerarşisinden uzak bir ortam oluşturulmasına, etkileşimin maksimumda tutulmasına özen gösterildi. Her bölümde Mondelēz’in canlı renk kodları kullanılarak tavan, duvar ve halı kombinasyonu uygulandı.

Süper marketlerdeki kasa önü konseptinin ofis girişine aynen taşındığı Mondelēz International Türkiye’nin yeni ofisinde, çalışanları ve ziyaretçileri Mondelēz ürünlerinin yer aldığı renkli raflar karşılıyor. Görev alınan departmanlar dahilinde istenilen masada rahatça çalışılabilen ve seçme özgürlüğü sunulan açık ofiste, çalışanlar mesai bitiminde masalarını boşaltarak eşyalarını kilitli dolaplara kaldırıyor.

Yeni ofisin günümüz çalışma ortamı trendlerine uygun şekilde tasarlandığını belirten İhsan Karagöz “ En yeni teknolojiyle donatılmış, bugünün değişen ihtiyaçlarına cevap veren, yeni nesil ofisimizle beraber daha hızlı çözümler üretip etkili kararlar alabileceğiz. Fikirlerin daha kolay hayata geçtiği, yaratıcılığımızı artıracak olan bu yapıda, iş hedeflerimize daha iyi odaklanıp daha verimli olmayı hedefliyoruz. Kişiler arası iletişimin çok daha kolay ve hızlı gerçekleştiği bir çalışma kültürüyle, ‘topluluk’ olarak yeni başarı hikayelerine imza atacağımız bir ortamda çalışacağız” dedi

E-mail trafiği yarı yarıya azaldı

Kişiye özel masalar yerine rahat koltuklar ve teknolojiyle donatılmış iş istasyonlarının yer aldığı yeni tasarımda, tüm ofis çalışma alanı olarak kullanılabiliyor. Ofiste çalışanların bilgisayarlarını ve ilgili dokümanlarını alarak beraber çalışabilecekleri ortamlar yaratıldığı gibi, çalışanların yalnız çalışabilecekleri ya da dinlenebilecekleri ortamlara yer verildi.

Açık ofis çalışma düzeni ile departmanlar arası iletişimin ve sinerjinin artacağına inandıklarını söyleyen Karagöz, “Yeni ofis düzenimiz ile çalışanlarımız rutin çalışmadan ziyade, daha esnek olacakları bir ortamdalar. Çalışanlarımızın ortak alanda daha fazla bir araya gelmesine olanak sağlayarak takım ruhunu canlı tutuyoruz. Yeni ofisimizle birlikte sinerji artarken, e -mail trafiği yarı yarıya azaldı” dedi.

Ferahlık ve kolaylık sağlayan ofis ortamı

Çalışan memnuniyetini ön planda tutan bir tasarıma sahip yeni ofise doğa ile iç içe olma trendi de yansıtıldı. Bitkiler ve çiçeklerle olabildiğince sıcak bir ortam yaratılan yeni ofiste, oksijen kalitesi yüksek bir havalandırmanın yanı sıra 5. Katta yer alan ofisin camları da açılabiliyor.

Çalışan motivasyonunu artırmayı hedefleyen bu taşınma sayesinde şehir merkezine daha yakın olan çalışanlar, zaman tasarruf ederek kendilerine ve ailelerine daha çok vakit ayırabilecek; yeni ofiste bulunan jimnastik merkezinden ücretsiz yararlanabiliyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here