Karbon Ayak İzi (Carbon Footprint)

2
2211

Son zamanlarda gazetelerde veya televizyonda sıkça duyduğumuz bu terim size ilk başta hiçbir şey ifade etmeyebilir. Hatta şirketlerin karbon ayak izlerini azaltığına dair haberlere anlam veremeyebilirsiniz. Basit bir şekilde ifade etmek gerekirse karbon ayak izi insanların veya kurumların doğaya saldığı sera gazlarının genel toplam içindeki payıdır.

Çevreyle dost ürünler tüketmemek, doğaya önem vermemek, aşırı tüketimde bulunmak, doğal kaynakları korumamak ve en önemlisi fosil yakıtları kullanmak sera gaz salınımını daha da artıracak bu da küresel ısınmaya yol açacaktır. Küresel ısınma sonucunda buzullar eriyecek, su seviyesi yükselecek, kuraklık başgösterecek, kum fırtınaları tarımı yok edecek, yiyecek sıkıntısı başlayacak ve insanlar uygun iklim koşullarında yaşama umuduyla farklı yerlere göç edecek. Kısacası hayat insanoğlu için tam bir kaos olacak.

Şirketler gazetelerde ilanlar vererek karbon ayak izini düşürdüklerine dair raporlar yayınlayarak tüketicilerin gözünde iyi bir imaj edinmeye çalışıyorlar. Peki bireysel olarak biz ne yapabiliriz diye düşündüğümüzde yapılacak bir çok şey bulunmaktadır. Enerji tasarrufunda bulunmak, doğayla dost ürünler tüketmek, mümkün olduğunca arabamızın yerine toplu ulaşımı tercih etmek, uçak kullanımını azaltmak, geri dönüşüme önem vermek ilk akla gelen şeyler olmaktadır. Kısacası tehlikenin farkında olup eski alışkanlıklarımızı bırakıp yeni bir hayat felsefesi edinmemiz gerekmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar,

    Karbon ayak izi ile ilgili yazınızda paylaştığınız bilgiler için teşekkürler. Hızlı tüketim alışkanlıkları, karbon ayak izini artırmaktadır. Daha sade ve atıksız bir yaşam sürmek, hem doğal kaynaklarımızın aşırı tüketimini engellemekte hem de karbon ayak izini düşürmektedir. Karbon ayak izi ile ilgili yazdığım yazımı izninizle ben de sizinle paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/yeryuzune-verdigimiz-zararin-olcusu-karbon-ayak-Izi

    Doğal kaynaklarımızın aşırı tüketimini engellediğimiz,
    daha temiz ve sürdürülebilir bir çevre oluşturmak ümidiyle…

    http://www.ebrubektasoglu.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here