İnternette kelime, imge, ses, grafik ve video olarak yaratılan ya da yüklenen her şeye içerik denir. Firmalar, bu içeriği doğru şekillendirerek ve kullanarak potansiyel müşterilerinin dikkatini çekmelidir. Potansiyel müşterilerin bu içerikte, markanız ürünlerinden ve kampanyalarından yararlanırlarsa fayda kazanacaklarını bilmeleri mühimdir.  Dikkatini çektiğiniz ve içeriğinizden fayda sağlayacağını düşünen bu potansiyel müşterileri gerçek ve sadık birer müşteriye çevirebilmek artık an meselesidir.

Tüm pazarlama kanallarında kullandığınız içeriği kesinlikle ön planda tutmanızı öneririm. Potansiyel müşterileriniz, daha ürün ve kuruluşunuzu tanımadan, o noktaya gelene kadar, birçok kanaldan bilgi ve reklamınıza tanık olmuş olabilir. Bu kanallarda kullandığınız içerik, o potansiyel müşterinin alışveriş yapıp yapmayacağını yüksek oranda etkiler. İçeriğe özellikle dikkat etmenizi önerdiğim kanallar aşağıdaki gibidir;

-Web sitesi

-E-posta Kampanyaları 

-Televizyon Reklamları

-Marka Sponsorlukları

-Dergi Reklamları

-Outdoor Reklamlar

-Gazete Reklamları

-Radyo Reklamları

-Sinema Reklamları

-Online Video Reklamları

-Sosyal Medya Reklamları

-Online Banner Reklamları

Yukarıda sıraladığım kanallarda kullanacağınız iyi içeriğin markanıza kazandıracağı 6 esas avantajı da sıralamak isterim;

  1. Sosyal medya ve web sayfasına düzenli ziyaretçi gelmesini garantiler
  2. Markanızın uzmanlığını kanıtlar
  3. Marka ve tüketici arasında ilişkiyi başlatır
  4. Google’da üst sıralarda yer alma imkanı sunar
  5. Markaya dikkat çeker ve merak uyandırır
  6. Satışları arttırır

En basit ifadeyle Content Marketing – İçerik Pazarlamayı, markaların çeşitli kanallar aracılığıyla hedef kitlenin ilgisini cezbedecek içerik üretmesi ve bu sayede o kitleyi tüketiciye dönüştürmek olarak tarif edebilirim.

İçeriği şekillendirip yaratmayı, bunu kullanırken stratejileri belirlemeyi ve marka gücünü artırmayı hedefliyor. Aslında değeri yeni yeni anlaşılıyor. Çünkü internette, sosyal medyada tüm paylaşımlarımız bir içerik oluşturmayı gerektiriyor. Bu içeriği doğru hazırladığınız ve uygun pazarlama kanalında kullandığınız takdirde çok fazla fayda sağlayabilir, karlılığınızı büyük oranda arttırabilirsiniz.

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here