İxir reklamı, ülkemizde internet kullanımının yaygınlaşmaya başladığında gerek karakterleri gerekse replikleriyle hafızalara kazınmıştı. Reklamlar, Afrodit lakaplı sanatçı Banu Alkan’ın rol alması ve ilginç paket isimleriyle unutulmaz olmuştu. Bu unutulmaz reklamlara rağmen bir Doğuş markası olan İxir, altyapısı güçlü olmadığından dolayı Superonline himayesine girmiştir.

Reklamda Kimler Rol Aldı?

İxir reklamında rol alarak uzun süre dillerden düşmeyen ünlü isim Banu Alkan’dır. Banu Alkan ile arasında esprili bir diyalog geçen kestaneci karakterine Arka Sokaklar dizisinin Mesut komiseri olan ve bu dizi ile ününe ün katan Şevket Çoruh, reklamda yer alan kokoreççi karakterine ise Yalçın Avşar hayat vermiştir.

Muhteşem Diyaloglar

80’li yılların bikinili filmlerinde boy gösterdikten sonra popülaritesi yavaş yavaş azalan Banu Alkan’ı yeniden ‘Afrodit ‘ yaparak şaşaalı günlerine geri döndüren bu reklam filminde geçen diyaloglar da uzun süre konuşulmuştur. Kokoreççi ve kestanecinin kendi aralarında konuştuktan sonra kokoreççinin hazırlanmasını beklediği sırada kestanecinin ‘Afrodit hanım siz de kendinize bir site açsanıza.’ Önerisini anlamayıp kahkahalar atmaya başlayan Banu Alkan, ‘Ayol ben müteahhit değilim. Hem İstanbul’un neresinde arsa kaldı ki, kimde o kadar para var ki…’ ifadelerini kullanmıştır.

Banu Alkan’dan Açıklama Geldi: ‘Orada Saf Bir Kadın İmajı Yaratıyorum.’

İxir’de kurulan bir site ile apartman sitesini karıştıran Banu Alkan, ‘Reklam çok beğenildi. Orada saf bir kadın imajı yaratıyorum. Benim saf davranışlarım hep tartışılır. Acaba bu kadın oynuyor mu, yoksa gerçekten saf mı diye. Aslında çok zekiyim. Ama bir tarafım hâlâ bebek gibi, çok saf. Reklamda da onu yansıtıyorum.’ Diyerek iyi bir performans sergilediğini ifade etti.

Manken olduğu dönemde sabun ve mayo reklamları gibi reklamlarda yer alan Alkan, İxir reklamında da siyah renkli ve dekolteli elbisesiyle kamera karşısına geçmişti. Ardından reklam filmi için ‘Devamı da gelecek gibi’ demiştir.

Banu Alkan İxir’den Ne Kadar Kazandı?

İxir reklamından ne kadar kazandığı merak edilen Alkan reklamdan  bin dolar kazandığını belirtirken; ‘Bu kadar çok sevildiğine göre bu reklamın devamının çekilmesi gerekir. Bundan sonraki reklamda daha çok para isteyeceğim. Reklama katkım çok oldu. Türk halkı her zaman beni bağrına bastı, basmaya da devam ediyor. Şimdi herkes tıpkı reklamdaki gibi site yapıp yapmayacağımı soruyor. Ben de her türlü siteyi yapmaya hazırım diyorum.’ Diyerek reklama katkısının çok olduğunun altını çizmiştir.

Reklam İxir’in Satışlarını Artırdı mı?

Doğuş Grubu, Superonline’dan yakın zamanda ayrılan Babür Özden’in yönettiği İxir ile 2000 yılında piyasaya girdiğinde pek çok kişiyi heyecanlandırmıştı.  Reklam sektörünün yaratıcı isimlerinden Ali Taran’ın hazırladığı, Mete Özok’un yönettiği ve prodüksiyonunu Filma-Cass’ın üstlendiği reklam, hem oyuncuların performansı hem de replikleriyle uzun süre konuşulsa da bunlar İxir’i ayakta tutmaya yetmemişti. Kar edememesinin sebebi olarak sistemde yer alan bazı açıkları gösteren Doğuş Grubu, bu açıklara örnek olarak saatli veya kısıtlı alınan internet bağlantılarının sınırlandırmanın dışına çıkarak uzun süre kullanılabilmesini göstermiştir. Piyasa uzun süre kalmayı başaramayan İxir, Superonline tarafından satın alınmıştır.

İxir reklamlarını aşağıdaki linklerden izleyebilirsiniz.

Kaynak1: Hürriyet

Kaynak2: Digital Age

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here