Şirketler müşterileriyle iletişim kurmanın daha düşük maliyetli ama daha etkin yollarını bulmak istiyor. E-posta hala pazarlamanın yükünü taşıyor ve etkin bir biçimde uygulandığında maksimum sonuç getiriyor. Bu yüzden e-posta pazarlama bütçeli, ölçülebilir ve son derece hedefli bir biçimde iletişim kurma yöntemi olarak büyümeye devam ediyor. En iyi sonuçları elde etmek amacıyla e-posta pazarlamanın mümkün olduğunca etkin ve verimli biçimde kullanılması için dikkat alınması gereken 3 temel unsur bulunmaktadır.

İlgililik

İçeriğin alıcının ilgilendiği alanlarla alakalı olması, doğru kişiye doğru zamanda doğru mesajı göndermek her başarılı e-posta pazarlama stratejisinin köşe taşlarından biri olmuştur. Mevcut veya olası müşterinizin ihtiyaçlarını anlamak ve onlara mümkün olan en ilgili içeriği sunmak çok önemlidir. Bunu başarmak için şunları yapabilirsiniz:

Müşterinizin demografik verilerini edinmek, isteklerini ve tercihlerini öğrenmek için web sayfanızda üye olanlardan size yardımcı olacak bilgileri toplayın. Sadece ihtiyacınız olan bilgilerin talep edildiğinden emin olup formu kısa ve öz tutun çünkü uzun bir üyelik süreci insanları kaçırabilir. Ayrıca üyelerinize e-postalarınızı ne sıklıkla alacaklarını bildirin.

Üyelerinizden zaman zaman tercihlerini güncellemelerini isteyin. Böylece verilerinizi güncellerken üyelerinize istedikleri içeriği sunduğunuzdan da emin olabilirsiniz.

Üyelerinizde güven uyandırmak için her zaman üyelikten çıkış ve güncelleme süreçlerini açık olarak gösterin. E-posta mesajlarınıza tepki vermeyen büyük bir üye grubu yerine mesajlarınızı almaya ilgi gösteren daha küçük bir üye tabanına sahip olmak daha iyidir.

Üyeniz müşteriye dönüştüğünde, sunduğunuz içerikle müşterinizin bağlılığını korumak ve sadık bir müşteri olmasını sağlamak önem kazanır. Gelişmiş davranışsal segmentleme uygulamak; satın alınan ürünler, ortalama sipariş tutarı, sevkiyat tercihleri, alışveriş sıklığı gibi satın alma bilgileri onları daha etkin biçimde hedeflemenize yardımcı olacaktır. Böylece isteklerini ve beğenilerini anlayabilir, gelecekteki satın alma davranışlarını tahmin edebilirsiniz.

Bağlılık

E-posta gönderimlerinize verilen tepkileri izlemek, müşterilerinizle ilişkinizin başarısını anlamanız açısından önemlidir. Planlı kampanyalar, otomatik ve zamanında içerik göndererek müşterilerinizi bağlı tutmanın en iyi yollarından biridir. Otomatik olarak tetikleyici e-postalar göndermek, markanızın müşteriyle sürekli bağlantı kurmasını ve onları hareket geçmeye teşvik etmesini sağlamanız anlamına gelir. Neyi göndermeniz gerektiğini belirlemenin en iyi yolu, tetikleyicileri tanımlamaktan geçer. Planlı kampanyalarınızda kullanabileceğiniz bazı tetikleyiciler:

Geri bildirim isteyin: Müşterilerinize son alışverişleri hakkında geri bildirim vermelerini isteyen anket formları gönderebilir süreçlerinizi daha da geliştirebilirsiniz.

Çapraz/Yukarı satış: Bu tür e-posta mesajlarını, müşterinin alışverişinden belirli bir süre sonra, ilk satın alınan ürünü tamamlayıcı ürün veya hizmet teklif ederek göndermek uygun olur.

Doğum günü: Müşterinizin doğum gününü kutlamak üzere otomatik bir mesaj göndermek, hatta belki özel bir indirim kodu eklemek, yeni bir alışveriş yapmasını teşvik edeceği gibi kendisine değer verildiğini de hissettirecektir.

Alışverişten vazgeçme: Müşteriniz alışveriş sepetinde ürün bıraktıysa, basit bir e-posta mesajıyla ürünleri hala isteyip istemediğini kontrol ederek alışverişi tamamlamaya teşvik etmek mümkündür.

Geri kazanma: Müşterileriniz e-postalarınıza tepki vermiyorsa harekete geçmeniz gerekir. ‘Sizi özledik’ başlıklı bir mesajla indirim kuponu göndermeye ve hatta üyeliklerini hala devam ettirmek isteyip istemediklerini sormaya ne dersiniz?

Online bilgilere erişim için akıllı cep telefonların ve sosyal medyanın giderek daha yaygın kullanılmasıyla birlikte e-posta pazarlama uzmanlarının da artık e-posta iletişimlerinin bu kanallarla çalışmaya hazır olmasını sağlamak için kontrolü daha çok ellerine almaları gerekiyor. E-posta mesajınız mobil bir cihazda doğru açılmıyorsa veya görüntülenemiyorsa geriye dönüş oranları büyük olasılıkla düşecektir. E-posta pazarlama yazılımınızda mobil raporlama istatistiklerinden yararlanmak e-postalarınıza kimin hangi cihazdan eriştiğini anlamanıza olanak verecek, böylece tüketicilerinizi hedeflerken ve şablon bazında karar verirken size yardımcı olacaktır. Sosyal medya tarafında ise basit bir Facebook üyelik sayfasıyla üyelerin e-posta veri tabanına eklenmesi sağlanacak ve doğrudan e-posta veri tabanınıza bağlanacak bu üyelik formu, sosyal medya segmentine yönelik kampanyalar planlamanıza olanak verecektir. E-postalarınıza Twitter, Facebook, Pinterest gibi sitelerle paylaşım butonları eklemek, mesajınızı üye listenizin dışındaki sanal iletişim kanalında yayma şansı verecek ve marka farkındalığını artıracaktır.

Teslim edilebilirlik

Teslim edilebilirlik, e-posta pazarlamanın temel ilkelerinden biridir; e-postalarınız alıcılarınıza ulaşmıyorsa zaman, emek ve para harcamış olursunuz. E-postanızın alıcılara ulaşmamasının sebebi ne olursa olsun, açılma, tıklanma ve olası satış fırsatlarını kaçırdınız demektir. Büyük ama tepkisiz bir veri tabanına kıyasla e-posta gönderilerinize yoğun tepki veren bir alıcı grubuyla yüksek bir teslim edilebilirlik düzeyi yakalamak, yatırımınızın geri dönüş oranında artış getirecektir. Hangi e-posta hizmet sağlayıcısını seçerseniz seçin, ISP’lerle uyum içinde çalışmanın özünde iyi bir gönderici olarak tanınmak yatıyor. Alıcılarınızın e-posta gönderimlerinize bağlı kaldığından emin olmak için yeni yöntemler bulmak önemlidir. Bu yüzden içeriğin ilgili ve listelerin temiz olması, gönderim sıklığı gibi temel e-posta gönderim kurallarına uymayı hatırlayarak teslim edilebilirlik oranlarınızda sorun olmamasını sağlamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here