24 Mayıs 2003 tarihinde Letonya’da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkemizi temsil eden Sertap Erener, seslendirdiği Everyway That I Can isimli şarkı Türkiye’ye ilk birinciliği kazandırarak şarkısını unutulmaz şarkılar arasında yazdırmayı başarmıştır. İngilizce bir şarkı olan Everyway That I Can’ın sözlerini Demir Demirkan yazmıştır. Şarkının bestesini ise söz yazarı ile Sertab Erener yapmış, şarkının düzenlemesini Ozan Çolakoğlu üstlenmiştir.

Slovenya Belirleyici Oldu

2003 yılı Eurovision Şarkı Yarışması’nın puanlaması çok çekişmeli geçmiştir. Türkiye’ye 10, Türkiye’nin yakın rakibi olan Belçika’ya ise 3 puan vermesiyle Slovenya yarışmanın belirleyicisi rolünü üstlenmiştir. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de Türkiye’ye 8 puan vermesi uzun yıllar boyunca birbirine puan vermeyen ülkelerin aralarının düzelmesine vesile olmuştur. Kıbrıs temsilcisi puanını verirken eliyle barış işareti yapmış ve ‘Avrupa, Kıbrıs’tan barış’ anlamına gelen “Europe, peace from Cyprus” ifadesini kullanmıştır. Tüm bu özelikleriyle 2003 yılı Eurovision Şarkı Yarışması için bir dönüm noktası olmuştur. Bu yıldan sonra düzenlenen yarışmalarda eskisi gibi yavaş şarkılara değil, hareketli parçalara yer verilmiştir. Ayrıca şarkı söylenirken gösteri yapılması da yaygınlaşmıştır. Sahnede Sertab Erener’e vokalistlik eden 7 vokalistten 2’sinin Alman, 1’inin ise Avusturyalı olması da dikkat çekmiştir.

Türkiye’ye tam puan olan 12 puanı; Avusturya, Bosna-Hersek, Hollanda ve Belçika olmak üzere 4 ülke vermiştir. Almanya, Fransa, Norveç, Hırvatistan, Slovenya ve Romanya 10, Kıbrıs Cumhuriyeti, İsveç ve Portekiz 8, Birleşik Krallık, Yunanistan ve İsrail 7 puan vermiştir. Malta’dan 4, İspanya ve İzlanda’dan 3, Polonya ve Ukrayna’dan ise 2 puan alan Türkiye, toplam 167 puan alarak 1. Olmuştur. Estonya, İrlanda, Letonya ve Rusya Türkiye’ye puan vermemiştir.

Muhteşem Karşılama

Eurovision Şarkı Yarışması’ndan birincilikle ayrılan Sertab Erener, Türk Hava Yolları’nın Kopenhang-İstanbul uçuşuyla İstanbul’a gelmiştir. Yarışmanın ardından ülkemize büyük bir coşku ile karşılanan Erener yarışmada yaşadıklarını, “Heyecanlanmamak için sahneye konser veriyormuşum gibi çıktım. Ancak puanlama sırasında heyecandan ölecektim” ifadelerini kullanmıştır. Atatürk Havaalanı’nın Şeref Salonu’nda ağırlanan güzel şarkıcı ile arkadaşları, A Milli Futbol Takımı’nın karşılanmasında kullanılan üstü açık otobüslerle Taksim’e gitmiştir. Havalanının VİP Salonu’nda basın toplantısı yapılmış, bu toplantıda söz alan TRT İstanbul Bölge Müdürü olan Orhan Ertanhan, alınan sonuç neticesiyle yarışmada İngilizce bir şarkı söyleme kararının çok doğru bir karar olduğunu ifade etmiştir. Ertanhan konuşmasında, “Uluslararası anlaşılırlığı fazla olan bir dili tercih ettik” ifadesine de yer vermiştir.

Toplantıda söz alan Erener, çok uzun süre bu yarışma için hazırlandıklarını ifade ederken; “Deliler gibi çalıştık. Heyecanlanmamak için sahneye konsere çıkar gibi çıktık. Ancak, oylama başladığı sırada, kendimizden geçtik. Özellikle ben, kalp krizinden öleceğimi zannettim” diyerek yaşadığı heyecanı da dile getirmiştir.

Taksim’de Kutlama

Üstü açık otobüsle Taksim’e giden Sertab Erener’i binlerce kişi coşkuyla karşıladı. Eurovision şarkısını bir de burada seslendiren Erener, kendisini karşılayan kalabalığa; “Biz orada çok heyecanlandık. Biliyorum ki aynı heyecanı hep birlikte yaşadık, ama güzel bir hediye ile geri döndük” sözleriyle hitap etmiştir.

Devlet Büyüklerinden Tebrik

Dönemin Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün yanı sıra CHP lideri konumunda yer alan Deniz Baykal, ülkemize büyük bir başarıyla dönen Erener’i arayarak tebrik etmiştir. Sertab Erener, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Bülent Arınç tarafından ağırlanmıştır. Erener, şarkısını İngilizce olarak seslendirmesi nedeniyle kendisini eleştiren sanatçı Sezen Aksu ve AKP Samsun Milletvekili’nin kendisini arayarak tebrik etmelerinden çok memnun olduğunu ifade etmiştir.

Sertab Erener’in 2003 yılında seslendirerek Türkiye’ye birincilik getirdiği “Everyway That I Can” adlı şarkıyı aşağıda yer alan linkten dinleyebilirsiniz.

Kaynak 1: Wikipedia

Kaynak 2: Yeni Şafak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here