Sevgili Dostlar,

Uzun bir aradan sonra tekrardan kaldığımız yerden başlıyoruz. 1 Haziran günü çoğu firma ofislere geri dönüyor, dükkanlar yavaş yavaş açılıyor, uçuşlar başlıyor, hafta sonları evde zorunlu kalma dönemi bitiyor, kısacası yepyeni bir dönem başlıyor. Hani eski bir arkadaşınız ile seneler sonra karşılaşır ve özlem giderirsiniz ya bu da bunun gibi bir şey işte.

Yeni dönemle alakalı neler olacağı ile alakalı herkes bir tahminde bulunurken ben hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını düşünüyorum. Uçak yolculukları uzun süren güvenlik kontrolleri yüzünden zaten tatsız bir hale bürünmüştü ama birde Covid 19 sebebiyle alınan ekstra önlemler ve hatta geçenlerde Emirates’in yolcularına kan testi yaptırması sürecin ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor. Bu arada Covid-19’a karşı bağışık olduğunuzu kanıtlayan ve bir nevi size dokunulmazlık sağlayan immunity passport adlı bir uygulamanın hayata geçirilmesi ile alakalı da tartışmaların başlaması da işe bambaşka bir boyut kazandırıyor.

El sıkmanın hayatımızda yerinin kalmayacağı, maskeler ile dolaşan insanların normal sayılacağı bir yaşam yolunda giderken sosyal mesafeden dolayı kapasitesi altında müşteri kabul etmek zorunda kalacak restaurant, cafe ve hoteller nasıl ayakta kalacak ve bir süre sonra bu maliyeti tüketiciye yansıtacaklar mı diye de düşünmüyor değil insan. İnsanoğlu herşeyi hızlıca unutur ve gene eski hayatına geri döner diyenlerin sayısı çok ama kökten değişim yaşanacak bazı şeyler de olacak.

1) İş Hayatı: Büyük ofislere neden para veriyoruz, bazı çalışanlarımız evden de iş yapabiliyor inancının yerleşmesi sonucunda burada köklü değişimler olacak. Uzaktan çalışmanın benimsenmesi sonrasında yeni iş kolların doğmasına şahit olacağız. Kendisini her anlamda yetiştiren ve yetenekli kişilerin iş bulması çok daha hızlı ve kolay olacak. Yetenek sahibi kişiler uluslararası firmalara online mülakat ile işe alınacak, farklı bir ülkede çalışma izni, vize ve oralarda ev bulup yerleşme derdi olmadan olduğu yerden çalışma şansına sahip olacak.

2) Yaşadığımız Şehir Hayatı: Sahibinden.com sitesinin Nisan ayı verilerine bakıldığında bahçeli ev aramalarında inanılmaz bir artış var.  Şehrin göbeğinde yaşamanın ve her gün o trafiğe girmeyi artık gereksiz bulan bir kitle var. Uzaktan çalışma şansını yakalayan çoğu kişi yüksek kiralar vermek yerine belki de aynı fiyata doğa ile içiçe olacağı bir yaşam sürdürecek.

3) Liderlik Anlayışı: Belki de bu dönemin en önemli konusu olağanüstü bir dönemde krizi yönetebilme becerisini gösteren liderlik becerisi oldu. Firmalara bakıldığında uzaktan çalışma sistemine alışık olmayan ve çalışanlarını her dakika kontrol etme çabasında olan yönetici profilleri gördük. Siyasi liderlere baktığımızda ise sadece Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ön plana çıktı. Lider gibi gözüken çoğu kişinin aslında gerçek bir lider olmadığı görüldü ve yeni liderlik anlayışı ortaya çıktı. Yakın zamanda bununla alakalı milyon dolarlık bir endüstri yaratılacak, yüzlerce kitap piyasaya sürülecek, online eğitim ve seminerler yapılacak.

4) Özel Hayat Kavramı: Milyonlarca kişinin hayatı sorguladığı ve nereye gidiyoruz sorusunu sorduğu bu dönemde yavaşlamak herkese bir anlamda iyi geldi. İnsanın sevdikleriyle ve ailesi ile beraber olması onlara yeteri kadar zaman ayıramadığını gösterdi. Aile hayatı, özel hayata saygı kavramları uzun zamandan sonra gene önem kazandı ve birlikte olma hissi güzel bir enerji ve huzur verdi.

5) Yeni İş Alanları: Herkes dijitalin önemine dikkat çekti ama bunun gibi yıldızı parlayan iki sektör daha oldu, sağlık ve tarım. İnsan sağlığının ne kadar önemli olduğu gerçeği gün yüzüne çıkarken buraya yatırımların artacağı sinyalleri gelmeye başladı. Her ülkenin birbiri ile didişdiği bu dönemde kendi kendine yetebilmenin önemi bir kez daha kavrandı ve sürdürülebilir tarım konusu ön plana çıktı.

6) Çevreye Karşı Sorumluluk: 2-3 ay boyunca herkesin evlere kapandığı bu dönemde çoğu yerde hava kirliliğinin ortadan kalkması, nehirlerin berraklaşması, yaban hayvanlarının yaşadığımız şehirlerin sokaklarında dolaşmaya başlaması insanoğlunun çevreye ne kadar zarar verdiğini ve doğal alanlara girdiğini gösterdi. Bu günden sonra küresel ısınma başta olmak üzere çoğu konuyla alakalı insanlar daha bilinçi olacak ve bu konularla alakalı olumsuzluklara tepki vermeye başlayacak.

7) Teknoloji: Yapay Zeka, otomasyon ve online alışveriş bu dönemin en çok konuşulacak konuları olacak. Yapay zeka ile ilaç üretimi yapılacak, önceden olası salgın tehlikesi tahmin edilip uyarı sistemleri devreye sokulacak, insansız iş sahaları yaratılıp otomasyona ağırlık verilecek ve e-ticaret sektörü fazlasıyla büyüyecek.

Bu arada herkes Korona ile uğraşırken dün tarihi bir olaya şahit olduk. Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX isimli uzay mekiği, uzaya insanlı bir araç göndermiş oldu. Uzay artık devlet tekelinden çıktı ve ilk kez özel sektöre ait birisi bununla alakalı ciddi bir çalışmaya imza attı. Çin, Hindistan ve Rusya gibi ülkelerin de uzay ile alakalı yoğun çalışma yaptığı günümüzde uzay turizmi denen kavramı bundan sonra sıklıkla duyacak, uzayda evlilik teklifi edenden tutun da film çekene kadar binlerce farklı şeye şahitlik edeceğiz. Teknoloji ilerledikçe ve imkanlar elverdikçe insanoğlu uzayı keşfetme konusunda büyük adımlar atacak ve uzayda yaşam var mı sorusuna odaklanacak. Bu heyecan verici gelişmeler yaşanırken Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İstikbal Göklerdedir’ lafı dün en çok konuşulanlar arasında yer aldı.

Haftaya 3 tane etkinlik ile karşınızda olacağız ve birbirinden değerli konukları ağırlayacağız.

Çarşamba günü Ekonomist ve İMKB Eğitim Dairesi Eski Başkanı Dr. Murad Kayacan ile Krizde Finansal Yatırımın Püf Noktaları hakkında;

Perşembe günü Bilkent Üniversitesi Mezunlar Derneği olarak düzenlediğimiz webinarda Insideout Kurucusu Utku İlik ile Yeni Normal hakkında;

Cuma günü ise Avva E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Müdürü Serkan Saraçoğlu, Yargıcı E-Ticaret Müdürü Berk Özer ve Ofix.com Genel Müdürü Fırat İçmeli ile Yeni Normal’de E-Ticaret hakkında sohbet edeceğiz ve sizlerden gelen soruları cevaplandıracağız.

Bu 2.5 aylık dönemde evden çalışma ve sokağa çıkma yasaklarından dolayı sizlerle hem buradan hem de online etkinlikler sayesinde çokça zaman geçirdik. Belki ilginizi çektiğinden belki de yapacak daha güzel bir şey bulamadığınızdan bizlere zaman ayırdınız. İnşallah önümüzdeki günlerde de bu birliktelik daha da büyüyerek devam eder ve bizimle olmaya devam edersiniz.

Aşağıda anketler, videolar, yarışmamız ve daha bir sürü şey sizleri bekliyor, umarım hoşça vakit geçirirsiniz. 

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here