Twitter ve Instagram’da bir çok kez gördüğümüz “#” işareti “HashTag” anlamına geliyor. HashTag adı verilen bu işaret Twitter ve Instagram’da belirli bir konuyu belirlemek ve ayrıştırmak için kullanılmakta.

Örneğin tweet yazarken ya da Instagram’da yüklenen fotoğrafta #AnahtarSözcük diye girdiğimizde Twitter ve Instagram # işareti konulduğu için bu anahtar sözcüğe link koyar, bu linke tıklandığında dünya üzerindeki bu anahtar sözcüğü içeren bütün tweetler zamana göre sıralanır, Instagram’da ise ilgili kelimeye ait tüm fotoğraflar bir arada görülebilir. Böylece takip de kolaylaşmış olur.

Kısace HashTag sosyal medya tarafındaki paylaşımlarda daha çok kullanılıyor. Peki… pazarlamacılar bunu e-posta gönderiminde ya da diğer pazarlama aktivitelerine nasıl entegre edip efektif bir şekilde kullanabilirler?

– Bir takım yazılı sohbetlerin, paylaşımların Twitter’da ve Instagram’da olması başka bir yerde kullanılamayacağı  ya da ilgi uyandırmayacağı anlamına gelmiyor. 

Pazarlama aktivitelerinizi sosyal medyayla entegre edin.

– Kampanyanız ile ilgili kullanmak istediğiniz bir HashTag belirleyin ve pazarlama etkinlikleri için kullandığınız materyallere bastırın; yazılı basında kullanabileceğiniz gibi e-posta ve görünür tüm pazarlama kanallarında kullanabilirsiniz. Ne kadar çok yerde kullanırsanız o kadar görünür olur ve bilinirlik artar. 

– HashTag’i koyduğunuz yerlerde, ulaşmayı hedeflediğiniz kitleye, kullanıcılarınıza ya da sizi izleyenleri paylaşım yapmaya , paylaşımlarınıza ortak olmaya davet edin. 

Geçenlerde aldığım bir e-posta, marka adına kullanıcıyı, ulaştığı kitleyi ses çıkarmaya, paylaşmaya teşvik eden en güzel örneklerden bir tanesi.  

Dünyaca ünlü online alışveriş sitelerinden ASOS gönderdiği epostası içeriğinde kullanıcılarını, favori giyim tarzlarını yansıtan hallerini verdiği #ASOSSS13 HashTag’iyle Twitter ve/ ve ya Instagram’da fotoğraf ve yazılı olarak paylaşmalarına teşvik ediyor. 

E-postayı alan kullanıcı bu teşviğe karşılık aksiyon aldığında, ASOS, oluşturduğu küçük yarışmalarla, sonuna koyduğu küçük bir ödüllendirmeyle, kullanıcıyı  belirlediği hashtag’e tıklamalarını sağlayarak diğer kullanıcılarla bir araya gelmesini sağlıyor. Başlayan bu paylaşım döngüsünün içine giren kullanıcıyı hem markayla duygusal bağını kuvvetlendiriken hem de siteden alışveriş için harekete geçirmiş oluyor.

HashTag işaretini kim nerde görse merak edip tıklar, çevresiyle paylaşır hatta hashtag oluşturan kişi ya da markayı daha yakından tanımak adına araştırır. Pazarlamacılara önerimiz; markanız için pazarlama çalışmalarınıza sosyal medya entegrasyonu henüz yapmadıysanız biran önce başlamanız. 

Şu ana kadar kullanıp tecrübe etmiş olanları ve ya bu yazıdan sonra kullanacak kişilerin yorumlarını ve tecrübelerini duymak isteriz, lütfen bizimle paylaşın #emarsysTR

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here