E-posta kampanya içeriğini, tasarımını hazırladınız… Göndereceğiniz kullanıcı  listesi de tamam… Geriye “gönder” butonuna basmak kalıyor… Mu acaba!! Öncesinde durup bir baştan aşağı kontrol edelim, kullanıcı listeyi de içeriği de. Bunun için bakabileceğiniz 10 önemli noktayı sıraladım sizin için, eminim işlerinizi kolaylaştıracak bir çok maddeyle karşılaşacaksınız.

  • Gönderilecek e-postanın en üstüne, e-postadaki resimlerin görünmemesi durumuna karşılık  “resimleri görüntüleyemiyorsanız lütfen buraya tıklayınız” linkini ve gelen kutusuna düşmeyi garantilemek adına gönderici adresinin adres defterine eklenmesi gerektiğini belirten bilgiyi mutlaka yazın. İletilebilirliği olumlu yönde etkileyen önemli bir başka faktör ise hazırlanan HTML kampanya e-postanın en altına fiziksel adres ve telefon numarası, gizlilik sözleşmesi ve üyelikten ayrılma linkinin eklenmesidir. 
  • Hazırladığınız HTML kampanyasının text versiyonunun da dolu olduğundan emin olun. HTML tarafında verdiğiniz tüm linklerin text versiyonunda da olması e-postanın spam olarak algılanmasını önleyecektir. 
  • Her şey hazır olduktan sonra kendi e-posta adresinize test gönderin. Text ya da görsel alanlarda kullandığınız tüm linklerin çalışır olduğundan ve web sitenizde doğru yere gittiğinden emin olun. İmaj olan tüm alanlara link vermeyi sakın unutmayın.
  • Gmail, Yahoo, Hotmail gibi popüler olan e-posta sağlayıcılarda hesap oluşturun. Hazırladığınız kampanya e-postalarını bu hesaplara gönderip test edin. Tasarım ve kullanılan renklerin dahi farklı e-posta sağlayıcılarında nasıl gözüktüğünü test edebilirsiniz.
  • Rakiplerin ve sektöründe lider şirketlerin  bülten üyeliklerine kayıt olun ve gönderilerini takip edin. Onların gönderilerini kritize edip kendi uzmanlığınızda ve kullanıcı bazında içerik üretin.
  • Konusunda uzman arkadaşlarınızla, çevrenizle hazırladığınız içeriği danışıp fikir alın, farklı bakış açıları fikir verebilir.  
  • Hazırladığınız içeriğe 3 saniyeliğine bakın ve ekranı kapatın; en çok aklınızda ne kaldı, içerik sizi heyecanlandırıyor mu, daha çok merak uyandırıyor mu?  
  • İmaj / text oranını okuyucunuz üzerindeki etkisini ölçün; kullanıcı kitleniz daha cok imaj mı görmeyi tercih eder yoksa yazı okumayı mı sever?!
  • Geçmiş dönem gönderdiğiniz kampanyaların sonuçlarını analiz edin; tıklama, açma, üyelikten ayrılma oranları, tıklanan kategoriler, açma-tıklanma saat/günleri gibi. Gönderilen her bir e-postanın başarılı yanlarını saptayın ve kombinleyin.
  • A/B Testi Yapın. Deneyin. Karıştırın. Bölün. Çarpın, çıkarın… Farklı kriterler baz alınarak iki e-posta arasındaki performansın kullanıcı üzerindeki etkisini ölçün.  Bu kriterler, zaman aralığı belirleme, aksiyon butonun yeri ya da kullanımı, içerikle ilgili ufak değişikler için belirleyici olacaktır. 

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here