Değişen ve dijitalleşen pazarlama dinamikleri, tüketici ihtiyaç ve isteklerini karşılama biçimlerini de değiştirdi. Bu noktada bir pazarlama iletişim kanalı olan e-posta pazarlama da değişen dinamiklere ayak uydurabilmek için bir gelişim sürecine girdi.

Dijitalleşen dünyada ucu internete dokunan tüm iş kolları dijital evrime kendilerini adapte etmeye başladı. Bu durum aslında teknolojiye ayak uydurma ve değişen tüketici ihtiyaç ve taleplerini yerine getirme gereksiniminden doğdu. Yeni düzene adapte olan şirketlerin tüketici deneyimine dayanan yaklaşımları önem kazanırken, farklı iş kolları ve istihdam alanları da ortaya çıkıyor. Şimdilerde şirketler bu değişimden maksimum faydayı sağlayabilmek ve dijital kanalları daha etkili kullanabilmek için uzmanlar arıyor ve e-posta pazarlama, sosyal medya pazarlama, SEO ve SEM uzmanlarını pazarlama bütçelerine dahil ediyor. Değişen bu dinamiklerden en çok etkilenen e-posta pazarlama da ihtiyaçlara cevap verebilmek için e-posta gönderimini birden çok kanalla entegre edebilen, sadece tek bir e-postanın gelen kutusuna ulaşmasının ötesine geçen bir kanal olarak karşımıza çıkıyor. 

Bir örnekle e-posta pazarlamanın evrimini açıklarsak;

Diyelim ki tekstil ürünleri satan bir e-ticaret şirketiniz var. Üyelerinize haftalık bültenle ürünlerinizi gönderiyor ve onların e-posta dönüşüm oranlarını takip ediyorsunuz. İnternet üzerinde diğer mecralarda da farklı reklam modellerini kullanan şirketiniz, müşterilerine indirim ya da farklı bir fırsatı tek bir e-posta ile sunsa da e-postadan hedeflediği dönüş oranlarını yakalayamadığını fark ediyor. Bu noktada e-ticaret şirketi olarak bir iyileştirmeye ihtiyacınız var. 

Potansiyel müşterilerinizi satışa yöneltecek bir fırsat (indirim, hediye çeki gibi) ya da bir hizmet (ücretsiz iade, ücretsiz kargo gibi) sunarak dönüşleri daha iyi hale getirmek istiyorsunuz ama günün sonunda rakamlarda çok büyük değişiklikler göremiyorsunuz. Oysa bütçelerinizi yeterince zorlamış ve en iyi indirim oranlarının sizde olduğunu düşünmüştünüz. 

Yanıldığınız nokta, sunduğunuz ürünün genele hitap etmesi oldu. Tüm müşteriler tarafından fark edilemeyeceği gibi gerekli ilgiyi de göremedi. Düşünmeniz gereken, müşterilerinizi nasıl özel hissettirebileceğiniz, nasıl hedefleyeceğiniz ve nasıl satışa yönlendireceğiniz olmalıydı.

Etkili olacağı düşünülen yöntemler önceden kullanılmış ve başarıya ulaşmış ve bir noktaya kadar şirketinize fayda sağlamış olsa da, asıl dikkat edilmesi gereken konu doğru kitleye ilgili mesajı doğru zamanda ulaştırmaktan geçiyor. Mesajınızın rakipleriniz arasında farkındalık yaratabilmesi ve müşterileriniz tarafından dikkat çekmesi için e-posta pazarlama ve haftalık bülten gönderiminiz yeterli olmuyor. Kişiselleştirme kullanımı, var olan müşterilerinizi ilgi alanlarına, ihtiyaç ve davranışlarına göre analiz etme ve kategorilendirme bu noktada önem arz ediyor.  

Bahsettiğim örnekte de görüldüğü gibi fark edilme meselesi dijitalleşen dünyada tüketici ihtiyaçlarını karşılayabilme noktasında dikkat edilmesi gereken bir konudur. E-posta pazarlama, birden fazla dijital kanalın birlikte kullanılabileceği entegre pazarlama faaliyetlerinin yanı sıra, müşteri bazlı pazarlama ya da kişiselleştirilmiş pazarlama deneyimi sunma yolunda ilerliyor. Bu noktada Pazarlama Otomasyonu da e-posta pazarlamayı bir adım ileriye taşıyarak, doğru zamanda ilgili içeriği doğru kitleye ulaştırma üzerine eğiliyor. 

Pazarlama Otomasyonu bir tüketiciyi satın almaya dönüştürmek için çok daha etkili ve kolay bir platform olarak görülürken, hızlı ve kişiselleştirilmiş bir yazılım olmasıyla da diğer dijital pazarlama iletişim kanallarından ayrılıyor. 

Pazarlama Otomasyonu kavramı e-posta pazarlama stratejisinin üzerine kuruludur. Basit e-posta pazarlama, aktif müşteriyi etkileyebilmek ve birçok ürün ve hizmeti bu tip müşteriye ulaştırmak için halen geçerliliğini koruyan etkili bir kanaldır. Pazarlama Otomasyonu ise müşteri yaşam döngüsünü baştan sona yönetebileceğiniz, pasif müşterileri aktif müşterilere dönüştürmek için kullanılabilecek e-posta pazarlamasının ileri bir aşaması olarak düşünülebilir. Pazarlama Otomasyonu ile e-posta pazarlamasıyla elde edilen dönüşüm oranlarını arttırmak, potansiyel müşterileri takip ederek satın alıma en uygun zamanda yakalamak ve satışa dönüştürmek çok daha kolaydır. Potansiyel bir müşteriyle olan iletişimi o müşteri davranışı özelinde arttırmak ve o müşteriye özel ve ilgili içeriği, doğru zamanda ulaştırmak ve doğru zamanda davranış takibine göre hatırlatma e-postaları göndermek, Pazarlama Otomasyonu gibi yazılımlarla mümkündür. 

Pazarlama Otomasyonu ile aynı kişiye birden fazla ve ilgili içerik en uygun zaman diliminde gönderilebilir. Bu açıdan bakıldığında çok daha karışık pazarlama kurgularının yanında çok adımlı kampanyalar, yarışmalar, öneriler ve içerikler müşterilerle paylaşılabilir ve etkileşim arttırılabilir. Bu tip kurgularla zaman kazanımı, doğru ve direkt hedefleme, kullanıcı davranışı ve tercihlerine uygun e-posta gönderimleri mümkündür. Emarsys bünyesinde olan Otomasyon Merkezi sayesinde, istediğiniz e-posta kurgularını yapabilir, müşterilerinizin hareketlerini daha iyi gözlemleyebilir, otomatik bir kurgu yapıldığından her gün yeni bir e-posta için uğraşmanıza gerek kalmayacağından, zamandan da tasarruf edip yüksek geri dönüş oranları kazanabilirsiniz. 

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here