29 Ocak Pazartesi akşamı düzenlediğimiz Faydalı Sohbetler adlı etkinliğimizde birbirinden değerli iki konuğumuzla e-ihracat ve içerik üretimi konusunu konuştuk. Gelin Pırlanta’nın kurucusu ve aynı zamanda genel müdürü olan Nurettin Özdoğan ve Wordapp CEO’su Cem Arelin bizlerle olduğu etkinlikte katılımcılar Amazon’da nasıl ürün satacakları ve nasıl içerik üretmeleri konusunda bizlere sunum yaptılar.

Nurettin Özdoğan seneler önce bu işe başladığını, deneme yanılma yöntemiyle bir sürü şey öğrendiğini, yurtdışında ürünlerini Amazon ve benzeri kanallardan satan ve çok büyük paralar kazanan bir çok kişinin olduğunu ve fazla göz önüne çıkmaktan hoşlanmadıklarından bilinmediklerini belirtti. Amazon’da 130 milyon kişinin olduğunu, bunun 85 milyonunun Premium üye olduğunu belirterek buradaki inanılmaz potansiyelin öneminin altını çizdi. Yurtdışında ürün satmak isteyenlerin öncelikle iyi araştırma yapmaları gerektiğini, 4-5 pazar yerine dağılmak yerine sadece bir yerde mallarını satmalarının daha mantıklı olacağını, ürünün talep göreceği pazarı seçip o ülkeye odaklanmalarını, ilk etapta yurtdışında şirket kurmak yerine buradan operasyonları yürütmelerini, gerekirse yurtdışında bir depo kiralamanın da mantıklı olabileceğini söyledi. Bu arada kendisi kendi markasının ürünlerini yurtdışına sattığı gibi belli büyüklükte firmalara da danışmanlık yaptığını da belirtti.  Bu arada kendisi Webrazzi’de zaman zaman konuyla alakalı yazılar yazıyor, son yazısına da buradan ulaşabilirsiniz.

İkinci konuğumuz olan Cem Arel kendine has esprili üslubuyla çok eğlenceli bir sunum yaptı. Öncelikle e-ticaretin nasıl evrim değiştirdiğini, Y ve Z kuşağı sonrası hem sosyal hayatta hem de iş hayatında nasıl değişimler olduğunu, markaların buna göre kendilerini hazırlamalarını, eski kafa pazarlama çalışmaları ile bir yere kadar gidilebildiğini ama hem yazı hem resim olarak içeriği güzel olan firmaların daha şanslı olduklarını örneklerle anlattı. Cem, Daniel Wellington markasının 7 sene içinde, Na-Kd markasının ise 2 sene içinde inanılmaz büyüme gösterdiklerini, bunda uzun zamandır doğru ve keyifli içerik üretmelerinin etkisinin büyük olduğunu belirtti. Instagram’da içerik konusuna da değinen Cem Arel, satış odaklı içerik üretmemek gerektiğini, takipçi satın alınmamasını, vurucu cümleler kullanılmasını ve çok profesyonel fotoğraf makinası yerine cep telefonu ile çekim yapılmasını önerdi. Dünya üzerindeki web sayfalarında yetersiz  ürün açıklamasından dolayı müşterilerin %33’ünün sepeti terk ettiklerini, ürün açıklamalarının %60’ının aynı olduğunu bunlarında markaya olumsuz yansıdığını söyledi. SEO uyumlu içerik üretiminin arama motorlarında web sayfasını üst sayfalara çıkarttığını, profesyonel gözüküp müşteri nezdinde güven sağladığını da ekledi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here