Reklam sektörünün en başarılı yüzlerinden olan Cem Yılmaz, Doritos reklamındaki performansıyla da uzun süre konuşulmuştur. Yılmaz, günümüze dek rol aldığı pek çok reklam ile reklamların aranılan yüzü haline gelmiştir. Bu reklamlar arasında en dikkat çekici olanları şüphesiz ki Doritos reklamları olmuştur.

“Doktor” Karakteri Büyük İlgi Topladı 

2004 yılında Doritos reklamı için kamera karşısına geçen Cem Yılmaz reklamda ‘doktor’ karakterine hayat vermiştir. Bu karakter sempatik tavırlarının yanı sıra halkın içinden olduğu için oldukça ilgi görmüştür. Reklamlar komedi bir film tadında olduğundan keyifle izlenmiştir.

Cem Yılmaz İle Doritos’un Satışları Arttı

Cem Yılmaz’ın rol aldığı reklam filmlerinin ürünün satışına olan etkisi incelendiğinde satışların arttığı görülmüştür. Doritos reklamları sonrası da marka, kısa süre içerisinde büyük başarılar elde etmiştir. Özellikle ‘Eğitim Şart’ ve ‘Doktor bu ne?’ repliklerinin dillere pelesenk olması ve bu Cem Yılmaz’lı reklamların Doritos’un marka bilinirliğini ve satışlarını ciddi oranda artırdığını ortaya koymuştur. ACNielsen  adlı ünlü bir araştırma firmasının araştırmasına göre Doritos reklamının yayınlandığı dönemlerde reklamda yer alan ürünlerin pazar payının % 5.6 arttığı görülmüştür. Cem Yılmaz’ın ürün satışına olan katkısını kanıtlayan bir diğer veri ise ürünün reklamın çekildiği 2004 yılı için hedeflenen tonaj değerinin % 112 üzerine çıkmasıdır.  Cem Yılmaz’ın rol aldığı Doritos mısır cipsleri kategorisinin de bir önceki yıl olan 2003’ e göre de % 5.5 oranına arttığı elde edilen verilerde açıkça görülmüştür.

Esprilerin Batılı Tarzda Olması Dikkat Çekti

Karakterler alaturka bir görünüme sahip olsalar da reklamda yapılan mizah sırasında kullanılan esprilerin batılı tarzda olması oldukça ilgi çekmiştir. Özellikle ‘kımıl kımıl’ ve ‘jan jan’ esprileri çok beğenilerek sohbetlerde yer almaya başlamıştır. Marka- ürün anlatımı için soygun öyküsü kullanılması bazı kişilerce eleştirilse de Cem Yılmaz’ın sempatik tavırlarının ürünü daha çekici bir hale getirdiği de yapılan değerlendireler arasında yer almıştır.

Cem Yılmaz’ın rol aldığı reklam filmlerini aşağıda yer alan link üzerinden izleyebilirsiniz.

Kaynak 1: Haber 7

Kaynak 2: Hürriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here