Türk Ekonomi Bankası (TEB), Girişim Bankacılığı ile yenilikçi iş fikirlerini ekonomiye kazandırmaya ve girişimcilik ekosistemini güçlendirmeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. 2015’ten bu yana TÜBİTAK’ın Bireysel Genç Girişim (BiGG) Programı kapsamında TİM-TEB Girişim Evleri’nde hibe desteğinden yararlanmak isteyen girişimcilere destek sağlayan ve uygulayıcı kuruluşlar arasında tek banka olan TEB, girişimcilerin programa başvurularını kabul etmeye devam ediyor.

2015 yılında BiGG Programı’nın ilk döneminde desteklediği 15 girişimcinin 150’şer bin TL’lik hibelere ulaşmasını sağlayan TEB’e 2017’de toplam 1400 başvuru yapıldı. Geçen yılın ilk döneminde TEB’in program kapsamında TÜBİTAK’a ilettiği 30 iş planından 16’sı destek almaya hak kazanırken, ikinci dönemde ilettiği 43 iş planından 24’ünün girişimcisine 150 bin TL’lik devlet desteği alma olanağı sağladı. Geçen yıl BiGG kapsamında en fazla girişimcinin desteklenmesini sağlayan ikinci kurum olan TEB, TİM-TEB Girişim Evleri’ndeki girişimcilerin toplamda 8.250.000 TL’lik hibeden yararlanmasına olanak verdi.

Turgut Boz: “BiGG Programı kapsamında girişimcilere destek veren tek bankayız”

TEB Girişim Bankacılığı ile beş yıldan bu yana girişimcilerin ihtiyaçlarına yanıt verebilmek için farklı programlar geliştirdiklerini ve ülkemizde girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkıda bulunduklarını ifade eden TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz şunları söyledi: “Desteğimizi sadece finansman ile sınırlamıyor, İstanbul Ataşehir’de açtığımız TİM-TEB Girişim Evi’nde ve Türkiye’nin pek çok noktasında faaliyet gösteren TİM-TEB Girişim Evleri’nde girişimcilere iş fikirlerinin hayata geçirilmesinden projenin tanıtımına, müşteri bulunmasından yatırımcılara sunulmasına kadar her aşamada ücretsiz destek sunuyor; eğitim, danışmanlık ve mentorluk sağlıyoruz”.

Girişimcilik ekosistemin farklı alanlarında pek çok önemli partnerle ortak çalışmalar yürüttüklerini ve iki yıldır TÜBİTAK’ın BiGG Programı’nda girişimcilere destek veren tek banka olarak yer almaktan da memnuniyet duyduklarını dile getiren Boz şöyle devam etti: “Geçen yıl TÜBİTAK’ın BiGG Programı kapsamında en fazla girişimcinin desteklenmesini sağlayan ikinci kurum olma başarısını gösterdik. Bu başarıyla beraber iki yıl daha uygulayıcı kuruluş olma hakkı elde ettik. Program kapsamında genç girişimcilerimize farklı teknolojik alanlarda dikey mentorluklara ek olarak, iş süreçlerine dair birçok konuda destek veriyoruz”. 

Programın bu seneki başvuru süreci kapsamında farklı illerde tanıtım ve eğitim toplantıları düzenleniyor. Ağustos ayı boyunca devam edecek toplantılarda TEB ve programın diğer uygulayıcı kuruluşları programın detaylarının yanı sıra sunacakları destekler hakkında da girişimcilere bilgi veriyor. 

TÜBİTAK BiGG Programı kapsamında hibe desteğinden yararlanmak isteyen girişimciler, Türkiye’nin en yaygın girişim hızlandırma merkezleri olan TİM-TEB Girişim Evleri’nden bilgi alabilir, www.teblegirisim.com.tr adresinden başvuru yapabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here