Okula dönüş döneminde ebeveynler ilkokul, ortaokul, lise çağındaki çocukları için alışveriş yapar; gençler kendileri için alışveriş yaparlar; üniversite öğrencileri yurtları/evleri ve kendileri için alışveriş yaparlar ve diğer insanlar da yaz aylarının rehavetini üstlerinden atarak şehir hayatındaki gereksinimleri için alışveriş yaparlar. Bu dönem, tüketicilerin yüklü miktarda para harcadığı dönemlerdendir. Ağustos’un ikinci yarısından başlayarak Eylül ayı ortasına doğru okula dönüş konulu e-posta gönderimleri ve ciro, en yüksek düzeye ulaşır. Okula dönüşle ilgili aramaları en çok 25-44 yaş arası kadınlar yapmaktadır.  Okula dönüş dönemindeki online satışların her geçen yıl artması beklenmektedir.

Hedef Kitle ve Mesajınızı Belirleyin

  • Üyelerinizin aile yapıları, yaşam tarzları, maddi durumları, alışveriş alışkanlıkları ve çocuklarının yaşları farklı olduğu için tüm üyelerinize aynı kampanyayı göndermeniz doğru olmayacaktır.
  • Üyelerinizi önceki harcama alışkanlıklarına ve elinizdeki diğer datalara göre segmente etmek sizi rakiplerinizden farklılaştırıp ön plana çıkaracaktır. 
  • Hedef grup oluşturmaya öncelikle çocuğu olan üyelerinizi belirlemekle başlayabilirsiniz.
  • Mesajınızın üyenize cazip gelmesi ve üyenizle alakalı olması çok önemlidir. Bu sayede okula dönüş kampanyalarınızdan çok yüksek geri dönüşler (conversion) ve cirolar yakalayabilirsiniz.

Örnek: 

Üyelerinize yaz başında, yaz ayları içerisinde çocukları ile beraber yaparak eğlenebilecekleri aktivite önerileri içeren bir e-posta yollayabilirsiniz. 

Bu e-postaya tıklayan üyelerinize, sonrasında, yaz bitimine doğru okula hazırlanma tavsiyeleri içeren bir e-posta yollayarak ilgilerini çekebilir ve okula dönüş kampanyanız için zemin hazırlayabilirsiniz.

Ağustos ayının ikinci yarısından itibaren okula dönüş kampanyaları ivme kazanmaktadır.

Hedef Kitleler ve Satılabilecek Örnek Ürünler

İlkokul Öğrencileri: Okul giysileri, sırt çantası, ayakkabı, beslenme çantası, defter, kitap, matara

Ortaokul – Lise Öğrencileri: Yeni kıyafetler, sırt çantası, ayakkabı, elektronik aletler, bilgisayarlar, defter

Üniversite Öğrencileri: Yeni kıyafetler, sırt çantası, dekorasyon eşyaları, elektronik aletler, bilgisayarlar

Okula Dönüş Kampanyaları İçin En İyi Uygulamalar

İçerik: Stil önerilerini ve promosyonları, okula dönüş konseptiyle ve kreatif bir tasarımla, en iyi satan ürün öneriyle birleştirerek iyi sonuçlar yakalayabilirsiniz. Birbirini tamamlayan ürünleri paket haline getirip yeni bir ürün oluşturabilirsiniz. 

Örnek: Printer + kağıt + kartuştan oluşan bir set

Promosyonlara «… tarihine kadar» gibi ifadeler eklemek ya da kargo bedava gibi ek fırsatlar sunmak geri dönüşlerinizi arttıracaktır.

Başlık: E-posta başlıklarında indirim oranlarını ve fırsatları eklemek etkili olacaktır. Konu kısmında fırsatların yazdığı okula dönüş e-postaları diğerlerine göre ortalama %21 daha fazla açılma oranı ve satın alma yakalar.

Örnek: 

%90’a varan Okula Dönüş indirimi başladı!
Kırtasiye ve dekorasyon ürünlerinde inanılmaz fırsatlar!
Sadece 3 gün için tüm bilgisayarlarda %60 indirim!

Bütünsel Bir Pazarlama Kampanyası İçin;

  • Okula dönüş kampanyalarına özel bir sayfa (landing page) yaratarak tüm kampanyalarınızı o sayfaya toplayabilirsiniz.
  • Google Trends’den bu dönemle ilgili en çok aranan kelimelere bakarak o kelimeler için reklam açabilirsiniz.
  • Eğer affiliate pazarlama kullanıyorsanız okula dönüş kampanyalarınızı içeren bannerlar hazırlayabilirsiniz.
  • Facebook’ta yaş gruplarına göre hedeflemeler yaparak, farklı ürünleri içeren bannerlar yayınlayabilirsiniz. Ayrıca Facebook, Twitter gibi sosyal medya kanallarında okula dönüş kampanyalarınızı duyurabilirsiniz.
  • E-posta da dahil tüm pazarlama kanallarınızda benzer ve uyumlu tasarım elementleri kullanarak, bütünlük yaratmanız önemlidir.
  • Çoğu genç artık akıllı telefon ve tablet kullandıkları için, mobile uyumlu e-posta tasarımları kullanarak onları da yakalayın.

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here