Hizmet arayanların kaliteli hizmet verenlere kolayca ulaşmasını sağlamak için 2011 yılında kurulan Armut, e-ticaret dünyasına getirdiği inovatif uygulamalara bir yenisini daha ekledi. Geçen yıl ev hizmetleri alanında dünyanın ilk Facebook chatbotunu geliştiren Armut, benzer teknolojilere yaptığı yatırımı BiP chatbot lansmanını yaparak devam ediyor. Ev ve kişisel hizmetler alanında bir ilk olma özelliği taşıyan bu iş birliğinden BiP kullanan tüm kullanıcılar faydalanabilecek.

Armut yazılım ekibi tarafından geliştirildi

Armut yazılım ekibi tarafından geliştirilen BiP chatbot sayesinde kullanıcılar Armut API ile konuşarak taleplerini oluşturabiliyor. Servise ulaşmak için ise BiP’te Keşfet menüsünde yer alan Armut Hizmet Asistanı kanalına tıklamak yeterli.

Armut Kurucu Ortağı Erol Değim iş birliğiyle ilgili olarak, “Yaptığımız iş itibariyle kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını öğrenip geliştirdiğimiz inovatif teknolojilerle bu ihtiyaçlara en kolay şekilde çözüm buluyoruz. Gelecekte tüketicilerin teknolojiyi kullanım şekillerine bağlı olarak ihtiyaçlarını bize anlatacakları platformların da değişeceğini düşünüyoruz. Yakın gelecekte konuşma temelli arayüz (conversational interface) deneyimlerinin yükselişine tanık olacağız. Bu nedenle chatbot gibi teknolojilere daha gelişme aşamasında büyük yatırım yaparak kendimizi geleceği şekillendirmeye hazırlıyoruz. BiP, Türkiye’de bu alanda en gelişmiş platformu sunuyor. Bu iş birliğinin iki taraf içinde yararlı olacağına ve kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik önemli bir adım olduğuna inanıyoruz.” dedi.

BİP Grup Müdürü Fulden Altuner Türken iş birliğiyle ilgili “Türk mühendislerin geliştirdiği BiP uygulaması yeni nesil anlık mesajlaşma, eşsiz sesli ve görüntülü görüşme deneyimini kullanıcılarla buluşturan bir iletişim platformu olmakla birlikte kullanıcılarına 150’den fazla zengin içerikli servis sunan bir yaşam platformu. 192 ülkede hizmet sunan BiP, kullanıcı kitlesini çok iyi tanıyor ve onların ihtiyaçlarını tespit ederek yenilikçi teknolojilerle onların hayatlarına dokunuyor. Bir platformun olmazsa olmazı iyi bir fikir ve iyi bir deneyim inovasyonudur mottosundan yola çıkarak BiP’in ve Armut’un gelişmiş yeteneklerini birleştirdik ve BiP’te Armut Hizmet Asistanı kanalımızı hayata geçirdik. İş birliğimiz ile Türkiye’deki dijital dönüşüme bir katkı daha sağlayacağımıza inanıyor ve zengin içerikli deneyim sunan servislerimize bir yenisini eklemekten mutluluk duyuyoruz.” dedi.

BiP Armut Hizmet Asistanı kanalını takip etmek için linki tıklayabilirsiniz: http://bit.ly/biparmuthizmetasistani

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here