Apollo 11, tarihte Ay yüzeyine yapılmış olan ilk uzay yolculuğunun isimidir. Bu yolculuğu ABD gerçekleştirmiştir. Apollo 11’in mürettebatında Michael Collins, Buzz Aldrin ve Neil Armstrong yer almıştır. Apollo 11 uzay aracı; erzakların ve astronotların yer aldığı komuta modülü, yakıt ile motorların bulunduğu ve yön değiştirme için kontrol modülünden oluşmakta, araçta bir de iniş yapabilmek için gerekli olan Ay modülü yer almaktadır. 20 Temmuz 1969 tarihinde saat 20:18’de (EEZ) Ay’ın yörüngesine iniş yapan Buzz Aldrin ve Neil Armstrong, inişten 6 saat sonra 21 Temmuz 1969 saat 01:56’da (EEZ) Ay’a ayak basan ilk insanlar unvanlarını almışlardır. Tarihin ilk uzay yolculuğu 8 gün sürmüş, ekip bu süre sonunda Dünya’ya geri dönmüştür. 

Apollo 11 Nasıl Fırlatıldı?

Apollo 11, 16 Temmuz 1969 tarihinde Saturn V tarafından Florida’da bulunan Merritt Island ilçesindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılmıştır. Bu uçuş, NASA’nın oluşturduğu Apollo projesinin 5. insanlı uçuşuydu. Bunan önceki uçuşlardan iki tanesi Ay çevresine ve biri ise Dünya yörüngesine yapılmış, uçuşlarda Ay’a iniş manevraları gerçekleştirilmiştir. Toplamda 3 bölümden oluşan uzay aracı roket tarafından fırlatılmıştır. Fırlatma roketi uzay aracını Ay rotasına soktuktan sonra aracı fırlatmış, uzay aracı 3 gün yoluna devam ettikten sonra Ay yörüngesine girmiştir. Uzay aracı Ay yörüngesine girdikten sonra Neil Armstrong ve Buzz Aldrin aracın 3 bölümünden biri olan Ay Modülü’ne geçmiş, Ay’ın Dünya’ya bakan kısmındaki Sessizlik Denizi’ne iniş yapmıştır. 

Apollo 11, 50. Yılında Google’ın Doodle Tasarımında Yer Aldı

Arama motoru Google, 19 Temmuz’da hazırladığı yeni doodle tasarımı ile kullanıcılarını şaşırtmıştır. Google’ın ana sayfasında, Apollo 11 uzay aracının Ay’a inişinin 50. yılını anımsamak amacıyla Dünya ve astronot görseli yer almıştır. Apollo 11, Ay yüzeyine iniş yapan ilk insanlı uzay aracı olarak doodle tasarımı olmuştur. İnsanlık için büyük bir adım olan bu olay, merak edilerek internet kullanıcıları tarafından araştırılmaya başlamıştır. 

Ay’a Gidilmediği İddiaları 

Apollo 11’in Ay’ın yüzeyine iniş görüntülerinin ardından aslında bu yolculuğun hiç gerçekleşmediği, bu görüntülerin bilgisayar programlarıyla oluşturulduğu gibi pek çok iddia ortaya atılmıştır. ABD bu iddiaların hepsine cevap vermiştir. Ay’a gidilmediği ifade edilen iddialar ve bu iddialara verilen cevaplardan bazıları şunlardır:

İddia 1. Fotoğraflardaki ışıklandırmanın yapay olduğu ve NASA’nın Ay yüzeyinde yalnız güneş ışığından yararlandıklarını ifade etmesine karşın fotoğraflarda bu ifadenin aksine bazı gölgeler olduğu iddiası.

Cevap 1. Ay yüzeyindeki ışık kaynağı yalnızca güneş değildir. Ay yüzeyinden yansıyan güneş ışığı farklı açılardan gelerek bir ışık kaynağına dönüşür. Apollo projesindeki tüm inişlerde gökyüzünde bulunan Dünya da Ay’ın yüzeyini aydınlatan bir diğer ışık kaynağıdır. 

İddia 2. Ay yüzey sıcaklığının -170° ya da +150 °C civarında olmasından dolayı Neil Armstrong ve Buzz Aldrin aya indiğinde fotoğraf makinesi gibi gereçlerinin erimiş veya donmuş olması gerektiği iddiası.

Cevap 2. Suyla ilgili bir donma olayından bahsediyorsa, ay yüzeyinde nem oluşturacak herhangi bir su bulunmadığı için donma yaşanması mümkün değildir. Makinelerin donmasından bahsediliyorsa, zaten katı olan, yani donuk bir halde olan metal, cam ve diğer aksesuarların yeniden donması riskinden bahsetmek anlamsızdır. Ay yüzeyindeki sıcaklık yüksektir fakat, fotoğraf makineleri ya da onların herhangi bir aksamını eritecek kadar yüksek değildir. Mevcut ısının fotoğraf filmlerine ulaşarak zarar vermesini engellemek için, ısı önleyici optik kaplama ile özel boyalar kullanılmıştır.

İddia 3. Bazı video görüntülerinde örneğin; A-15 filminde Ay yüzeyindeki astronotun omuz hizasından cisimleri bıraktığı sahnede cisimlerin düşme hızı ile kat ettikleri mesafenin analizi sağlandığında iki ihtimal ortaya konmuştur. Bunlardan ilki bu görüntünün Dünya’da çekilerek daha yavaş bir şekilde oynatıldığı, diğerinin ise aya gönderilen astronotun yalnızca 115 santimetre boyuna sahip olması gerektiği iddia edilmiştir. Bunun yanı sıra atmosfersiz, bu nedenle de rüzgarsız ve oksijensiz olan Ay yüzeyinde astronotların diktiği Amerikan bayrağının dalgalanmasının ve LEM örümceklerin Ay yüzeyinde hareketi sırasında duman ve ateş çıkarmalarının imkansız olduğu öne sürülmüştür.

Cevap 3. Bayrak, astronotun bayrağı diktiği sırada oluşan titreşimden ve yanından geçtiği sırada oluşan statik elektriklenme nedeniyle hareket etmiştir. Dalgalanma görünümü, bayrakların buruşuk görünmesinden kaynaklanır. Filmlerde bayrağın dikilme işlemi bittikten sonra hareket etmediği açıkça görülmektedir.

Kaynak 1: Wikipedia 

Kaynak 2: Hürriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here