Sistemde şu anda 45 bini aşkın annenin olduğuna ve her geçen gün bu rakamın arttığına dikkat çeken Dinçer, “Öncelikle deneyim pazarlaması oldukça değerli bir disiplin ve bunun dijitalleşmesi de yükselen bir trend. Etrafımdaki tüm annelerin ortak motivasyonunun diğer annelerden en doğru ürün ve hizmetler hakkında tavsiye almak olduğunu gördüm. Henüz bu amaca hizmet eden bir platform olmadığını fark ettiğimde ise, bir sektör profesyoneli olarak bunu hayata geçirmek, öncelikli hedefim oldu. Bunu da annelerin hem ürün ve hizmet deneyimi yaşayabilecekleri hem de tavsiye bekleyen diğer annelerle deneyimlerini paylaşabilecekleri, güvenli ve samimi bir “tavsiye ve bilgi ağı” olan AnneyimYolla platformu ile hayata geçirdim. Kısacası artık anneler alışveriş yapmak  zorunda kalmadan da, çocukları için en doğru ürünleri deneyip, tavsiye edebilecekler.” yorumunda bulundu.

AnneyimYolla sistemi hakkında detaylı bilgi veren Dinçer: “Paydaş markalardan gelen ürünleri hediye kutuları içerisinde ücretsiz olarak sisteme üye olan anne ve anne adaylarının adreslerine gönderiyoruz. Annelerden bu ürünleri deneyerek, yorum yapmalarını ve ürüne puan vermelerini istiyoruz. Böylece, bu ürünleri daha önce denememiş olan annelere, ‘tavsiye veren yol gösterici anneler’ aracılığıyla fayda sağlıyoruz.” dedi.

“İhtiyaç sahiplerine de ulaşıyoruz”

“Kazancımızı ihtiyaç sahibi çocukların yararına paylaşmak da bizim için çok önemli” diyen AnneyimYolla Kurucusu İpek Ötügen Dinçer, anneler için hazırlanan ilk pakette Kanserli Çocuklar Umut Vakfı (KAÇUV)’nı desteklediklerini ve önümüzdeki günlerde de düzenli olarak annelere ya da çocuklara dokunan diğer sivil toplum kuruluşlarını da kurum olarak destekleme gibi bir vizyonlarının olduğunu sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here