Son dönemin en çok konularından birisi de şüphesiz küresel ısınma. Bilim adamlarının açıklamalarına göre eğer insanlar kıt kaynakları bu şekilde kullanmaya devam ederse yakında büyük göçlere, ülkeler arası su savaşlarına, tarım alanında sıkıntılara şahit olacağız. Son zamanlarda iş yapış şekilleri, tüketim alışkanlıkları ve yaşam tarzı değişiyor, yeşil pazarlama uygulamaları kendisini her yerde göstermeye başlıyor. Önlem alınmadığı takdirde büyük sıkıntılarla karşılaşılacağı için çoğu çevre vakıfları, dernekler, kurumlar ve şirketler insanları küresel ısınma konusunda bilinçlendirmeye çalışıyor. Bunlardan bir tanesi de dünya’nın belli başlı metropol kentlerinde bir saat süreyle elektrik kullanmayarak küresel ısınmaya dikkat çeken Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF)’nın girişimiyle başlatılan Earth Hour adlı etkinlik.

Dünya Saati anlamına gelen bu etkinlikteki amaç bir saat elektrik kullanmayarak tasarruf etmek değil, insanlara yaşadığımız gezegenin geleceğini düşünmeleri ve korumalarını teşvik etmek. 2007 yılında Sydney’de başlayan etkinlik şu anda 135 ülke ve 5000’e yakın şehir tarafından destekleniyor. 2007 yılında sadece Sydney’de 2.200.000 kent sakininin katıldığı eylemle şehrin enerji harcaması bir saatliğine %10.2 kadar azaldı. Bu sayı, 50 bin otomobilin bir saat boyunca trafikten çıkmasına eşitti. Eylem boyunca şehrin simgeleri olan liman köprüsü ve opera binasının elektrikleri de söndürüldü, sadece ay ışığından yararlanıldı. Bir çok ülkede bir saat boyunca konserler düzenleniyor, insanlar ellerinde mumlarla sokaklarda yürüyüşler yapıyor, en prestijli binalar ışıklarını söndürerek bu etkinliğe katkıda bulunuyor.

Dünya Saati Hareketi Eyfel Kulesi, Empire State Binası, Mısır Piramitleri gibi dünyaca ünlü yapılarda da uygulanırken Türkiye’den de büyük kurumlar bu oluşuma destek veriyor. İş Kuleleri’nde önceki senelerde olduğu gibi ışıklar kapatılacak dünyanın karşı karşıya olduğu iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratılması sağlanacak. 2010 yılında Türkiye’de iklim değişikliğine karşı farkındalığı artırmak amacıyla “Yarın Hava Nasıl Olacak” adlı sosyal sorumluluk projesini başlatan Aygaz, İstanbul Esentepe’de bulunan Genel Müdürlük ve Türkiye çapındaki 10 ayrı bölge ve satış müdürlük binalarının ışıklarını söndürerek destek verecek.

31 Mart Cumartesi akşamı saat 20.30’da sizde bir saatliğine ışıklarınızı kapatmaya ve mum ışığı ile oturmaya varmısınız?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here